Kanal İstanbul'da tarihi gün: Güzergah kesinleşti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesinin kesin güzergahını açıkladı. 45 kilometrelik proje, Küçükçekmece-Sazlıdere Koridoru üzerinde uzanacak.

Kanal İstanbul'da tarihi gün: Güzergah kesinleşti

Türkiye kamouyunu yıllardır meşgül eden Kanal İstanbul Projesi güzergahı bugün netleşti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, mega projenin izleyeceği kesin yolu düzenlediği bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Proje Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu Koridoru üzerinde hayata geçirilecek. Projenin toplam uzunluğu ise 45 kilometre olacak

Yıllardır ülke gündemini meşgul ediyordu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 'çılgın proje', 'rüya proje' ve 'asrın projesi' sıfatlarıyla kamuoyuna tanıtılan Kanal İstanbul projesinde tarihi bir gün yaşanıyor. Ülke kamuoyunu yıllardır meşgul eden ve yapay gayrimenkul hareketlerini tetiklemeyi sürdüren Kanal İstanbul Projesi'nin kesin güzergahı biraz önce açıklandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamada Kanal İstanbul Projesi'nin Küçükçekmece'den başlayarak Sazlıdere üzerinden Durusu koridorunu takip edecek şekilde hayata geçirileceğini belirterek: "Kentsel dönüşüm de dahil, tüm etkileşimler dikkat alınarak 5 alternatif üzerinde çalışmalar ele alındı. En avantajlı olan 4. alternatif üzerinde karar kıldır. Güzergah 45 kilometreldir. 3. Havalimanı'na göre yapılan incelemede konum Küçükçekmece olarak belirlendi..." ifadelerini kullandı. 

 

Kanal İstanbul'da tarihi gün: Güzergah kesinleşti

 

Dikkatli araştırmalar yürütüldü

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Ağustos 2017 tarihinden bugüne sürdürülen itinalı çalışmalar sonrasında güzergahın netleştiğini, sayısal model çalışmaları, rüzgar ve dalga iklim izlenimleri, deprem riski değerlendirme faaliyetleri ve Kanal İstanbul'a entegre olacak diğer projelerin konumlarının hesaba katıldığını söyledi. Çevresel koşullar, sit alanları, hassa alanlar, maden alanları, yer altı ve yer üstü toprak ve su kaynaklarının da bu faaliyetler sırasında analiz edildiği üzerinde duran Bakan Arslan: "Kamulaştırma gibi etkenler de araştırıldı. Bu faaliyetler sonrasında da 5 farklı güzergah üzerinde çalışmalar yürütüldü..." dedi. 

Neden bu güzergah?

Diğer dört güzergahın elenerek mevcut güzergah üzerinde mütabakata varılmasının nedenlerini de açıklayan Bakan Ahmet Arslan: "Söz konusu güzergah boyunca tek bir yer altı suya dahi bulunmadı." ifadelerini kullandı. Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesi bünyesinde tsunami ve parametreler bazında da tüm veriler üzerinde detaylı çalışmaların yürütüldüğünü ve olumsuz bir etkilenim saptanmadığını da belirterek: "Bu doğrultuda 17 bin metrelik sondaj da 2017 yılı sonu itibarıyla tamamlanmıştır..?" ifadelerini kullandı. 

Kanal İstanbul'da tarihi gün: Güzergah kesinleşti

Yapay Ada inşa edilecek mi?

Kanal İstanbul projesi kapsamında yapımı sıkça tartışılan Yapay Adalar konusuna da açıklık getiren Bakan Ahmet Arslan, Karadeniz'de çıkarılacak dolgu malzemelerden dolayı, lojistik merkez olarak kullanılabilecek bir proje alanı kurulabileceğini söyledi. Ahmet Arslan, buna paralel olarak Marmara Denizi'nde de dolgu nitelikli adalar konusunun da değerlendirileceğine dikkat çekerek: "Dolgu alanları, yapay adalarının büyüklükleri, sayıları, konumları gibi hususlar ön çalışmalara bağlı olarak verilmişti. Çok yakında bu konuda yürütülecek çalışmalarla konu netleşecek. Sizlerle böylece paylaşma şansı yakalayacağız..." dedi. 

Kanal İstanbul'a ulaşım nasıl olacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan diğer taraftan, Kanal İstanbul projesine ulaşım için planlanan alt yapı yatırımları hakkında da bilgi verdi. Buna göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Avrupa yönüne devam edecek bir köprü, yine Sazlıbosna Karayolu üzerinde bir geçiş, kesim 7 olarak tabir edilen kesimde bir köprü ve Kapıkule ve Halkalı arasında çalışacak demiryola kaynaklı bir köprü geçişine yer verilecek. Projeye Marmaray'da olduğu gibi batırma tüple Küçükçekmece Gölü'nün altından geçiş planlanırken, proje kapsamında viyadük tipi geçişlere yer verilmeyecek.