Kanal İstanbul'un güzergahı hayali, fiyat baskısı gerçek

Henüz güzergahı kesinleşmemiş olmasına karşın Kanal İstanbul'un gayrimenkul fiyatlarına etkisi sürüyor. Fiyat baskısı en çok Başakşehir ve Arnavutköy'de hissediliyor

Kanal İstanbul'un güzergahı hayali, fiyat baskısı gerçek

İstanbul'un en tartışmalı mega projesi Kanal İstanbul'un güzergahı henüz netleşmedi. Bu belirsizliğe karşın Hükümetin projenin yapım çalışmalarıyla ilgili takvim belirleme çalışmaları kimi ilçelerde fiyatları yukarı yönlü baskılamayı sürdürüyor. En yoğun etki ise Başakşehir ve Arnavutköy gibi ilçelerde hissediliyor. 

Kanal İstanbul ve gayrimenkul fiyatları üzerindeki baskısı

Kanal İstanbul Projesi'nin gayrimenkul fiyatları üzerindeki baskısı teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa'nın araştırmalarına da yansıdı. Mega projenin özellikle Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy'deki taşınmaz fiyatlarının artışına yol açtığına değinen Endeksa.com'un Kurucu Ortağı ve CEO'su Görkem Öğüt, en yüksek etkinin Arnavutköy'de görüldüğünü söyledi. Öğüt, Kanal İstanbul projesinin son 3 yıldır bu ilçelerde fiyatların yükselmesine yol açtığını belirterek Eylül 2017 itibarıyla Arnavutköy'de ortalama konut metrekare satış bedellerinin 2.200 TL'ye yükseldiğini ve geri dönüş süresinin ise 25 yıla çıktığını dile getirdi. 

En yüksek etki Arnavutköy ve Başakşehir'de

Kanal İstanbul'un gayrimenkul fiyatları üzerindeki etkisinin en yoğun hissedildiği Arnavutköy'ü ise Başakşehir ilçesi izledi. Kanal İstanbul'un etkisi açısından ikinci sırada yer alan Başakşehir'in Şahintepe, Kayabaşı, Altınşehir ve Güvercintepe gibi mahalleleri yoğun fiyat artışlarına tanıklık etti. İlçe genelinde ortalama konut satış fiyatları 3 bin 375 TL düzeyine çıkarken, konut yatırımlarının geri dönüş süreleri ise 24 yıl seviyesine çıktı. Başakşehir'in mahalleleri bazında fiyat düzeyi ise şöyle:

- Güvecintepe: Mahalle'de konut satış fiyatları 1.975 TL/metrekare düzeyine ulaştı. Ortalama amortisman süresi ise 22 sene olarak belirlendi
- Şahintepe: Başakşehir'in Şahintepe mahallesinde ise ortalama konut fiyatları 2.200 TL/metrekare düzeyinde. Konut yatırımının mahalledeki geri dönüş süresi ise 27 sene düzeyinde.
- Kayabaşı: TOKİ'nin yoğun toplu konut yatırımı gerçekleştirdiği Başakşehir-Kayabaşı da Kanal İstanbul'un etkisiyle konut değerlerinde en yüksek artış gözlemlenen mahallelerinden biri oldu. Kayabaşı'nda ortalama konut fiyatları 2.800 TL/metrekare seviyesine çıkarken geri dönüş süreleri ise 25 sene olarak belirlendi.
- Altınşehir: Altınşehir Mahallesi ise Başakşehir ilçesinin konut fiyatları açısından en uygun lokasyonlarından biri olarak dikkat çekti. Ortalama konut fiyatlarının 1.950 TL/metrekare olarak ölçüldüğü Altınşehir'de konut yatırımlarının geri dönüş süreleri ise 23 sene seviyesinde. 

Küçükçekmece ve Esenyurt'ta son durum

Kanal İstanbul'un gayrimenkul fiyatlarını etkilediği diğer ilçeler arasında ise Küçükçekmece ve Esenyurt öne çıktı. Bu iki ilçede de önemli değer artışları kaydedilirken, Küçükçekmece'de ortalama metrekare fiyatlarının 2.900 TL ve yatırım amortisman süresinin 19 yıla çıktığı görülürken, Esenyurt'ta da ortalama konut satış fiyatlarının 2.075 TL geri dönüş sürelerinin ise 19 yıla çıktığı saptandı. 

Kanal İstanbul için çalışmalar ne zaman başlayacak?

İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yer alan ilçelerin yakından takip ettiği Kanal İstanbul Projesi'nin temellerinin ise 2017 yılının sonu ya da 2018 yılının başında atılması hedefleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak Türkiye-Sırbistan İş Forumu'nda konuyla ilgili bir değerlendirme yapmış ve "Bu benim hayalim, hülyamdır..." demişti. Erdoğan aynı organizasyonda temel atma tarihiyle ilgili olarak da bilgi vermiş ve: "Kanal İstanbul'un temelleri 2017 yılı sonu ya da 2018 yılı başında atılacak..." demişti.