Karadeniz Plajları nerede?

Tatil sezonu açılır açılmaz Türkiye'de denize girilebilecek yerler araştırılıyor. Karadeniz Plajları da nadir güzelliklerden biri olup toplam 6 farklı plajı bünyesinde barındırmaktadır

Karadeniz Plajları nerede?

8 bin 350 kilometre kıyı şeridine sahip olan Karadeniz Türkiye’nin kuzeyinde yer alıyor. Kuzeyinde Ukrayna, kuzey doğusunda Rusya, doğuda Gürcistan; güneyde Türkiye ve batıda Romanya ve Bulgaristan ile çevrilidir. Atlantik Okyanusu'na Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi aracılığıyla bağlanan bir iç denizdir.

Tatil sezonunun açılması ile birlikte tatilciler, temiz plajlar arıyor. 3 tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye Karadeniz plajları da oldukça temizdir. Bir tarafından ormanlar bir tarafından denizlerin yer aldığı Karadeniz plajları tatilcilerin dikkatini çekmektedir.

Karadeniz Plajları

1.Kapısuyu Plajı

Batı Karadeniz’de yer alıyor. Amasra’dan uzak olduğu için pek ziyaretçi almayan Kapısuyu Plajı, günübirlik ya da gece konaklamalı sessiz, sakin bir tatil isteyenlerin tercihi oluyor. Amasra-Cide Yolu üzerinde yer alan Kapısuyu Plajı ismini Bartın ile Kastamonu sınırını çizen Kapısuyu Deresi’nden alıyor. Yapılaşmanın henüz olmadığı bir bölgede bulunan Kapısuyu Plajı’nda tatil yapmak isteyenler için sadece 2 adet pansiyon ve kamp alanları yer alıyor.

2.Çakraz Plajı

1970’li yıllara kadar Almanların sıklıkla geldiği yer olan Çakraz Plajı’nın tek dezavantajı olarak denizinin dalgalı olması biliniyor. Amasra’ya 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Çakraz Plajı’nda yapılaşma yol yapılması ile birlikte başlamış olup, birçok otel ve pansiyonun bulunuyor.

3.Amasra Plajı

Kentin merkezinde yer alan Amasra Plajı, otellere, pansiyonlara ve restoranlara oldukça yakın konumda yer alıyor. Karadeniz’in en risksiz plajı olarak bilinen Amasra Plajı, tur teknelerinin de en çok uğradığı plajlardandır.

4.İnkumu Plajı

Amasra’ya 30 kilometre uzaklıkta yer alan İnkumu Plajı, etrafında bulunan ormanları ile Karadeniz Plajları’nın belki de en güzellerindendir. Orman ve plaj arasında kalan yüksek tepede yoğun yapılaşma varken, İnkumu Plajı çevresinde restoran, bakkal, pansiyon, otel bulunuyor.

5.Ağva Plajı

Günübirlik tatilcilerin İstanbul’a yakın olması sebebi ile tercih ettiği Ağva Plajı çevresinde yapılaşma son yıllarda artmış durumda. Ağva Çayı ile Karadeniz’in birleştiği noktada yer alan Ağva Plajı’nda dikkatli yüzülmesi öneriliyor.

6.Kilyos Plajı

20 kilometre uzunluğa sahip olan Kilyos Plajı, kamu kuruluşları ve özel şirketler tarafından işletilmektedir. Solar Beach, Burc Beach, Seaenergy Beach, NonStop Beach, Tırmata Beach, Uzunya Beach ve Golden Beach Kilyos Plajı’ndaki özel işletmelerdir. Ulaşımın çok kolay olduğu Kilyos Plajı ücretleri günlere göre değişmektedir.

Firma Bilgisi: Karad