Kartal’a yatırım geleceğe yatırım

Anadolu yakasının gelecekteki iş ve yaşam merkezi olarak görülen Kartal’da, ‘Kartal’a yatırım geleceğe yatırım’ zirvesi düzenlendi. Kartal yatırımcıları zirvede, Kartal’ın dönüşümünü ve gelecekteki Kartal’ı anlattı.

Taşınma verilerine bakıldığında Kartal, İstanbul’da yaşayan insanların en çok göç ettikleri semt olarak karşımıza çıkıyor. Verilere göre bölgeye en çok Kadıköy, Bostancı ve Ataşehir gibi semtlerden taşınma gerçekleşiyor. Yatırım alanı olarak yüksek oranda seçilmesini sağlayan en önemli unsur, yaşam alanı olarak en çok tercih edilen yer olması. Kartal’ın pek çok ulaşım aksının kesiştiği noktada yer alması, İstanbul’un en güzel kıyı şeritlerinden birine sahip olması sebebiyle sosyo ekonomik açıdan da değerli bir potansiyel taşıyor.

İstanbul’un değişen yüzü Kartal
Eskiden bir sanayi kenti olan Kartal’daki dönüşümle dünya ölçeğinde projeler üretiliyor. Nitelikli konut projeleri, otel yatırımları, hizmet ve kültür alanları, opera binası, marina ve adliye sarayı ile Kartal, İstanbul’un değişen yüzü oluyor. Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım Ziervesi’nde konuşmacı olan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, “Düşünün ki bu ilçenin toplam 250 bin metrekarelik 160 tane parkı, 150 bin metre kare yeşil alanı, 7 merkezi var. Bu merkezlerden Dragos ve Aydos Ormanları doğal sit alanları. Yeşili bol, tarihi güzellikleri olan ve sahil, E5, TEM gibi pek çok ulaşım aksına yakın olan Kartal’ın cazibe merkezi olmaması için çaba harcamak gerekir” dedi.
Zirvenin konuşmacılarından ve Kartal yatırımcılarından AND Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta, Kartal’ın son yıllarda yüksek oranda göç aldığını belirterek, kendilerine gelen müşteri portföyünden de Kartal’ın yaşam amaçlı tercih edildiğini söyledi. En büyük ilginin de Ataşehir, Bostancı ve Kadıköy’den geldiğini söyledi.

“Kartal’da 200 milyar dolarlık iş var”
Kartal kentsel dönüşümü adına pek çok proje yapan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya ise Kartal’ın hızla dönüştürüldüğünü ve halkın da istekli olduğunu belirterek, “Sadece merkezi iş alanı olarak belirlenen maden ocağı bölgesinde dönüşüme ayrılmış 4 milyon metrekare alan var. Buradaki atıl fabrikalar önümüzdeki yıl itibariyle dönüşüme başlayacak. Yatırım bazlı baktığımızda Kartal bölgesinde 10 yılda 200 milyar dolarlık iş var" dedi.