Kastamonu Entegre Mayıs ayında faaliyete başlayacak

Rusya’nın en büyük MDF üretim tesisini açmaya hazırlanan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, ülkedeki en büyük yatırımcıların yer aldığı Yatırım Zirvesi Toplantısı’nda ilgi odağı oldu

Kastamonu Entegre Mayıs ayında faaliyete başlayacak

2 Mayıs 2014 / Emlakwebtv
Rusya Federasyonu Başbakanı Birinci Yardımcısı Igor Shuvalov, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi’nin Mayıs ayında faaliyete başlayacak olan Tataristan Sez Alabuga Fabrikası’nı ziyaret etti. Rusya’nın en büyük MDF üretim tesisini açmaya hazırlanan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, ülkedeki en büyük yatırımcıların yer aldığı Yatırım Zirvesi Toplantısı’nda ilgi odağı oldu.

Hayat Holding çatısı altında 45 yıldır Ağaç ve Orman Ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Kastamonu Entegre, Rusya’nın en büyük MDF fabrikası olma özelliği taşıyan Tataristan’ın Alabuga Serbest Bölgesinde kurduğu tesisiyle Rusya Federasyonu Başbakanı Birinci Yardımcısı Igor Shuvalov başta olmak üzere yetkililerin büyük beğenisini topladı.

Kastamonu Entegre’nin Mayıs ayında faaliyete başlayacak olan Tataristan Sez Alabuga Fabrikası’nı ziyaret eden Shuvalov fabrikaya ilişkin bilgi aldı. Ziyaretin ardından Rusya’daki en büyük 48 yatırımcının CEO’sunun da yer aldığı Yatırım Zirvesi Toplantısı’nda Kastamonu Entegre ve çatı kuruluşu Hayat Holding’in yatırımlarını anlatan sunumu izleyen Shuvalov, dünyanın en büyük şirketlerinin yöneticilerinin bulunduğu toplantıda Kastamonu Entegre yetkililerini tebrik etti.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustem Minnihanov’un da katılım gösterdiği ve üç saat devam eden Yatırım Zirvesi Toplantısı boyunca Kastamonu Entegre ve Hayat Holding’in yatırımları dev ekranlarda gösterilerek dünya devlerinin yatırımları arasından sıyrılıp öne çıkma başarısı gösterdi. Rusya basın yayın kuruluşlarının yanı sıra uluslararası medyanın da büyük ilgi gösterdiği toplantının ardından Hayat Holding yetkilileri büyük alkış aldı.

Kastamonu Entegre’nin Rusya’da Tataristan’ın Alabuga Serbest Bölgesinde kurduğu 13’üncü fabrikası 2014 yılının Mayıs ayında açılacak. Fabrika, Rusya’nın en büyük MDF üretim tesisi olmasının yanı sıra, önümüzdeki yıllarda devam edecek yatırımlarla 725 bin m3/yıl yongalevha ve 575 bin m3/yıl OSB üretimi de gerçekleştirecek. Yatırımlar tamamlandığında, yıllık 1.7 milyon üretim kapasitesine sahip olacak tesis, 500’ü doğrudan olmak üzere 2 bin 500 kişiye de istihdam sağlayacak.