Kat İrtifakı nedir?

Kat İrtifakı nedir? sorusunun cevabına ve gerekli olan belgelere haberimizden ulaşabilirsiniz

Kat İrtifakı nedir?

Emlakwebtv.com ekibi olarak Emlak Terimleri ile ilgili merak edilenleri açıklamaya devam ediyoruz. Kat İrtifakı nedir? Sorusu çokça merak edilen ve sorulan bir soru olduğu için  tüm detayları ile beraber açıklıyoruz.

Kat İrtifakı nedir?
Yapılacak olan yapının henüz tamamlanmadan, bağımsız bölümlere ayrılması sırasında verilen tapu örneğine Kat İrtifakı deniyor.

Kat İrtifakı nasıl yapılıyor?
Müteahhit tarafından yapılan projenin çizimi yapılır ve bu çizim ile birlikte belediyeye gidip inşaat izni alınırken, arsa dairelere ayrılır. Bu işlemlerden sonra da kat irtifak tapusu çıkartılmalıdır. Bu tapu da daire numaraları ve dairelerin kime ait olduğu yazılı olmak durumundadır. İnşaat halinde satın alınan bağımsız bölümler için geçerli olan kat irtifak tapusu, inşaatı yapan firmada arsa tapusu bulunur.

Kat İrtifakı için hangi evraklar isteniyor?
1. Bütün bağımsız bölümlerin ayrı ayrı değerleri, bu değerlere orantılı bir şekilde arsa paylarının yazılı olduğu bir dilekçe gereklidir.
2. Yapının bir mühendis ya da mimar tarafından yapılması gerekmektedir.
3. Söz konusu yapının belediye tarafından onaylanması şarttır.
4. Arsa üzerinde inşa edilecek olan yapının konumu, arsada yer alacak olan yollar, caddeler, parklar, bahçeler belirtilerek belediyenin onayının alınması zorunludur.
5. Ana gayrimenkulün yönetim planı tüm maliklerce imzalanmış olmalıdır.
6. Bağımsız bölümlerin sırasıyla tüm detaylarının yazılı olduğu bir liste düzenlemelidir. Bu listenin tüm malikler tarafından imzalanarak, noterde onaylanmış olmalıdır.
7. Taşınmaz malın arsa payı, adedi, parsel ve paftası belirtilmelidir. 
8. Tarafların nüfus cüzdanı, pasaportu ve vergi numarası bildirilmelidir.