Kat karşılığı inşaatta bunlara dikkat!

Yeni bir bina inşa edilmesi ya da var olan binanın yenilenmesi için müteahhit ile arsa sahipleri arasında yapılan kat karşılığı inşaatında dikkat edilecek noktalar için haberimizi okuyun

Kat karşılığı inşaatta bunlara dikkat!

4 Temmuz 2014 / Emlakwebtv
Mevcut bir arsa üzerindeki hak sahiplerinin müteahhit firma ile yaptığı bir sözleşme olan kat karşılığı inşaat işi, söz konusu arsa üzerinde yeni bir bina inşa edilmesi amacıyla gerçekleştiriliyor. İnşaat esnasında taraflar arası bir çatışma çıkmaması için bu sözleşmelere azami ölçüde önemi verilmesi gerekmekte. İşte dikkat kesilecek bu noktalar;

Öncelikle Borçlar Kanunu’nun 237. Maddesi, Türk Medeni Kanunu’nun 706. Maddesi ve Tapu Kanunu’nun 26. Maddesine göre, kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin tapu dairesi ya da noterce düzenlenmesi şart.

Bu sözleşmede önem verilmesi gereken bir diğer husus ise, bina yapılacak arsanın imara uygun olmasının gerekliliği.  Aksi takdirde sözleşme  uygulanamaz ve geçersiz sayılır.

Kat karşılığı inşaar sözleşmesinde ayrıca, inşaatın yapılacağı arsaya sözleşmede  kararlaştırılan  miktarda  bağımsız  bölüm  inşasının  da  mümkün olması gerekiyor. Bu nedenle  anlaşmadan  önce  belediyeden  imar  durumu  çıkarılıp  buna  göre  sözleşme  şartları kararlaştırılması şart.