Kat mülkiyetine nasıl geçeceksiniz?

Kat irtifaklı bir tapudan kat mülkiyetli bir tapuya nasıl geçilir? Sizin için araştırdık.

Kat mülkiyetine nasıl geçeceksiniz?

4 Temmuz 2014 / Emlakwebtv

Kat irtifaklı tapudan kat mülkiyetli tapuya geçme işlemi tapu dairesinde yapılıyor. Söz konusu işlem aslında küçük bir işlem. Buna göre, kat irtifaklı tapu alındığında, kat mülkiyeti kütüğünde “tapunun cinsi” kısmı “arsa” yazılı oluyor. İskan ruhsatı alındıktan sonra bu kısım “arsa” yerine “bina” olarak değiştirildiğinde, kat mülkiyetine geçilmiş oluyor.

Kat mülkiyetli tapuya geçmek yukarıda anlattığımız kadar kolay. Ancak bazı durumlarda yani iskan ruhsatı olduğu halde kat mülkiyetine geçilmediği zamanlarda ne yapılacak? İşte yanıtı.

1-İskan ruhsatı olan bir binada oturan ev sahipleri, içlerinden temsilci seçtikleri bir vekiline veya anlaştıkları bir tapu emlak müşavirine bina iskan ruhsatlarını verecek.

2- İlgili yetkili, belediyeye giderek bu ruhsatları sunacak. Belediye, tapu kadastroya iskan ruhsatının verilmesi gerektiğini belirten bir yazı yazacak.

3-Bina temsilcisi ilgili yazıyı tapu kadastroya vererek, binayı tapu haritasına işletecek.

4- Temsilci, bu işlemin ardından tapu müdürlüğüne giderek kat mülkiyeti kütüğünde “tapunun cinsi” kısmını “arsa”dan “bina”ya çevirterek kat mülkiyeti tapusunu alacak.

5- Her aşama vatandaşa döner sermaye ücreti olarak geri dönecek. Her aşamada vatandaşın cebinden çıkacak tutar 350 liranın altında olmayacak.