Kazasız işletmelere ödül

İlk kez Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamuoyuna açıklanan 'İş Güvenliği Eylem Planı'nda hiç iş kazası yaşanmayan işletmelere ödül mekanizması öngörülüyor

Kazasız işletmelere ödül

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamuoyuna duyurulan 'İş Güvenliği Eylem Planı' bu zamana kadar hiç iş kazası yaşamamış işletmelere ödül sistemi öngörüyor. Konu üzerine çalışmalarını sürdüren bürokratlar, bu tip işletmelerin primle desteklenmesi için Bakanlar Kurulu'na yetki verilmesi yolunda düzenlemeleri görüşüyor. 

Dünya Gazetesi'nden Mehmet Kaya'nın haberine göre 'İş Güvenliği Eylem Planı'nın 'ödül sistemi', işyeri bazında değil, aynı iş kolunda birden fazla işyeri bulunan işletmeleri kapsayacak şekilde, işletme bazında yapılacak. Kanun değişikliğiyle Bakanlar Kurulu'na yetki verilmesinin ardından hızlanması beklenen tasarınin ilk ayağında, eskiden uygulanmakta olan tehlike sınıfına göre kısa vadeli sigorta primlerinin farklılaştırılması bulunuyor. İkinci ayağında ise yapılacak bir kanun değişikliğiyle Bakanlar Kurul'na bazı işkollarına kısa vadeli sigorta primlerinde belirli şartlara bağlı indirim yapma yetkisinin tanınması planlanıyor. 

Mesleki sertifika
Eylem planının en önemli kısmını ise, mesleki sertifika sistemi oluşturacak. 2015 yılı ortasına kadar yoğun iş kazası yaşanan sektörlerin masaya yatırılacağı çalışmaya göre, bazı işkollarında sertifikasız işçi çalıştırılmasının yasaklanması da gündeme gelecek ve denetim ve cezalarda ciddi bir yükselme meydana gelecek.