KDV belirsizliği, yeni projeleri engelliyor

Extensa İstanbul Genel Müdürü Özlem Gökçe, Extensa İstanbul çerçevesinde 2012 Türkiye Gayrimenkul Sektörünü değerlendirdi

27 Aralık 2012 / emlakwebtv / Işılay Çolak
Extensa İstanbul Genel Müdürü Özlem Gökçe, Extensa İstanbul çerçevesinde 2012 Türkiye Gayrimenkul Sektörü'nü değerlendirdi. İşte röportajın konu başlıkları:
-Extensa Grup olarak, gayrimenkul sektörünün çok farklı segmentlerinde iş yapan bir firmayız. AVM'den konuta kadar bir çok farklı projemiz bulunuyr fakat, Türkiye'de ağırlıklı olarak konut projeleri hayata geçiriyoruz.
-2012'de mevcut konut projelerimize devam ettik.
-Bomonti'de iki projemiz var. Bunlardan ilki 2012 başı itibariyle tamamlanmıştı, ikincisini de yıl sonu itibariyle tamamlanma konumuna getirdik.
-2012 Gayrimenkul sektörü açısından verimli konut kredileri açısından sığ bir yıl olarak geçti.
-2012 başında konut kredisi faizlerinde ciddi bir artış oldu. Ancak 2012'nin son çeyreğinde tekrar 0,80'leri görme aşamasına geldik, bu pozitif bir gelişme.
-Bizim segmentimizdeki projelerde konut kredisine pek fazla ihtiyaç duyulmamakla birlikte, orta segment için ciddi bir katalizör olduğunu düşünüyorum.
-2013'de konut kredi faizleri aşağı yönlü seyredecek. Bu sayede ulaşamayanlar da konut kredilerine ulaşabilir olacaktır.
-Biz kentsel dönüşüme inanıyoruz. Kentsel dönüşümle kent içindeki köhnemiş bölgelerde ciddi bir dönüşüm olacak. Çünkü İstanbul'da banliyölere doğru açılım oldu ve şehir içleri ekonominin dışında kalmaya başladı. Kentsel dönüşüm bunun önüne geçecek.
-2013'de Extensa olarak hem konut sektöründe hemde ofis sektöründe yeni projeler ortaya koymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
-KDV yeni konut projeleri için sektörün önündeki en önemli engeldir.
-KDV belirsizliği bölgede hayata geçirilecek projenin nihayi fiyatını belirlemeye engel oluyor. Bu yüzden projenin yapıldığı bölgede eğer mevcut konut stoğu var ise, o konut stoğu eriyene kadar fiyatlarla sizin yarışmanızı engelliyor.

Proje Bilgisi: Yeni Proje