Kenan Sofuoğlu'ndan Körfez Köprüsü'nde ilk deneme

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu Osmangazi Köprüsü'nün açılışından önce ilk test sürüşünü gerçekleştirdi

Kenan Sofuoğlu'ndan Körfez Köprüsü'nde ilk deneme

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu Osmangazi Köprüsü'nün açılışından önce ilk test sürüşünü gerçekleştirdi. Sofuoğlu ilk sürüşünde 350 kilometre hıza ulaştı. 

İlk denemede 350 kilometre hız 

Bugün köprüde yaptığı ilk denemesi ile 350 kilometre hıza ulaştığını söyleyen Kenan Sofuoğlu, tahmin ettiği gibi rüzgarın kendisini zorladığını belirtti. Açılışa kadar olan zamanı köprüde geçirecek olan Sofuoğlu, hava akımına göre yapması gereken birkaç test daha olduğunu belirtti. 

30 Haziran'da açılıyor

30 Haziran'da hizmete açılacak olan Osmangazi Köprüsü'nde açılış için hazırlıklar hızla devam ediyor. 39 ayda tamamlanan köprü, İstanbul ile İzmir arası seyahat süresini 3,5 saate indirecek olan Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu'nun en önemli ayağını oluşturuyor. 

Kenan Sofuoğlu'ndan Körfez Köprüsü'nde ilk deneme

Geçiş ücreti 35 dolar +KDV 

Ücreti için indirime gidilmesi beklenen Körfez Köprüsü'nde geçiş ücreti 35 dolar + KDV olarak belirlenmişti. 30 Haziran'daki açılış töreninde köprü ücretinin indirimli fiyatının da açıklanması bekleniyor. 

Yılda 650 milyon dolar tasarruf

Körfez geçiş köprüsü ile yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması planlanıyor.  Osmangazi Köprüsü'nün 30 Haziran 2016 Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle açılışı yapılacak. 

Körfezi geçmek 6 dakika 

52 metre kule yüksekliği, 35,93 metre tabliye genişliği, 1.550 metre orta açıklıklı ve 32 bin 682 metre uzunluğundaki Osmangazi Köprüsü açıldığında Körfez geçiş süresi 6 dakikaya inecek.