Kendi demiryolu aracımızı üreteceğiz

Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin, her türlü demir yolu aracının Türkiye'de üretilmesine yönelik büyük gayret sarf ettiklerini söyledi.

Kendi demiryolu aracımızı üreteceğiz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, milli tren, milli yüksek hızlı tren, milli metro araçları gibi sistemlere yönelik aletlerin, her türlü demir yolu aracının Türkiye'de üretilmesine yönelik önemli politikaları hayata geçirmek için büyük gayret sarf ettiklerini söyledi.

Bakan Bilgin Eskişehir'de konuştu
akan Bilgin, AB Türkiye Delegasyonu Birliği, Eskişehir AB Bilgi Merkezleri ile Eskişehir Ticaret Odası (ETO) işbirliğiyle Eskişehir'deki bir otelde gerçekleştirilen "AB Perspektifinden Eskişehir Havacılık ve Raylı Sistemler Vizyon Toplantısı"ndaki konuşmasında, toplantıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eskişehir'in, "genç cumhuriyetin kurulduğu ilk günden bu yana tüm heyecanı, çabayı ve başarıları bünyesinde barındırdığını" ifade eden Bilgin:

"Günümüzün Eskişehir'i sanayisiyle, üniversiteleriyle, yetişmiş insan gücüyle, sosyal ve ekonomik gelişmişlik seviyesi göstergeleriyle bir çekim merkezi. Bakanlığımızca yapılan çalışmalar çerçevesinde kalkınma hamlesinin ivmelendiği son yıllarda, son 12 yıllık süreçte biz de Eskişehir'e bakanlık olarak yaklaşık 4 milyar lira civarında yatırım gerçekleştirdik. Kavşak noktası olan şehrimize karayollarında 304 kilometre bölünmüş yol ağı yapmış olmakla beraber hızlı demir yolunu 13 Mart 2009 tarihinde ilk Eskişehir ile buluşturduk. Böylelikle Eskişehir, ilk aşamada başkentin en yakın komşusu konumuna geldi." ifade etti. 

2023 vizyonu ve hedefler
Açıklamasında 2023  vizyonu çerçevesinde 12 bin kilometre hızlı ve yüksek hızlı demiryolu yapımını hedeflediklerini belirten Bilgin yürütülmekte olan demiryolu projeleri hakkında da bigi verdi. Milli tren projesinin Eskişehirli firmalar, üniversiteler ve bakanlığa bağlı kurumlar tarafından yürütüldüğüne dikkat çeken Bilgin:

"Bu çerçevede yerli bir firmamız Milli Yüksek Hızlı Tren Seti'nin konsept tasarımını gerçekleştirdi. Endüstriyel ve mühendislik detay tasarımına yönelik hizmet alım ihalesi çalışmalarını ise devam ettiriyoruz. Önümüzdeki aylarda da bunun ihalesi gerçekleştirilecek. Ayrıca önümüzdeki günlerde ihalesine çıkacağımız 80 adet yüksek hızlı tren seti alımı işinde asgari yüzde 53 yerlilik şartı arayacağız. Bunun yanında yabancı firmalara asgari yüzde 25 yerli ortak alma zorunluluğu ve bu ihale sonunda da satın alacağımız trenlerin lisanslarının da devir haklarını isteyeceğiz. Biz artık, Türkiye'de hızlı tren setlerine yönelik olarak dışarıdan alacağımız son alım olmasını hedefliyoruz. Yeni nesil milli elektrikli-dizel tren setinin de konsept tasarımı yapıldı. Endüstriyel ve mühendislik detay tasarım çalışmalarına da başlamış bulunuyoruz. Yeni nesil milli yük vagonu konsept tasarımını da gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Orta vadede milli dizel setlerimiz, milli yüksek hızlı trenimiz ve milli yük vagonumuzu mutlaka bu ülkede hizmete sunmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.