Kentsel Dönüşüm kira yardımı kaç ay sürecek?

Kentsel Dönüşüm kira yardımı ile ilgili en çok merak edilen soruların cevabına haberimizden ulaşabilirsiniz

Kentsel Dönüşüm kira yardımı kaç ay sürecek?

Kentsel Dönüşüm kira yardımı kaç ay sürecek?” sorusu Kentsel Dönüşüm projelerine dahil olanlar arasında en çok merak edilenler arasında yer alıyor. 2012 yılında kabul edilen 6306 sayılı Afet riski Altındaki Alan Kanunu kapsamında tüm soruların cevabı veriliyor.

Kentsel Dönüşüm kira yardımı alabilmek için birtakım belgeler gerekebiliyor. Bu belgeleri hazırladıktan sonra Kentsel Dönüşüm kira yardımından faydalanacak kişiler için kira yardım oran belirleniyor. Bu oran lokasyona göre değişiyor. Kentsel Dönüşüm kira yardımı oranı 680 TL ile 1.360 TL arasında değişebiliyor. “Kentsel Dönüşüm kira yardımı kaç ay sürecek?” sorusu da burada devreye giriyor. Bunları öğrenmek isteyen başvuru sahipleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açılan Kentsel Dönüşüm kira yardımı sorgulama sayfasından, istenen bilgileri girerek ulaşabiliyor.

Kentsel Dönüşüm kira yardımı kaç ay sürecek?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi web adresinde yapılan açıklamaya göre; aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncellenecektir. Kira yardımının süresi azami 18 aydır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 6.5 milyon binanın yenileneceği kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkan problemlere karşı yönetmelik değişikliğine gidiyor. Daha önce 18 aydan fazla verilmeyen kira yardımının süresi riskli alanlarda 24 aya çıkarılıyor. Hazırlanan düzenlemenin gerekçesinde “yeterince anlaşılmayan hükümlerin yeniden düzenlendiği” belirtildi. 

Kentsel Dönüşüm kira yardımı için gerekli belgeler
-Bağımsız bölümü gösterir tapu belgesi,
-Arsa paylı tapular için, nüfus müdürlüğünden alınan adrese dayalı nüfus kayıt örneği veya üzerine kayıtlı olan son üç aya ait elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturalarından birisi,
-Nüfus cüzdanı fotokopisi,
-Riskli bina tespit raporu inceleme formu,
-Konutun tahliye edildiğine dair yeni adresini gösterir adrese dayalı nüfus kayıt örneği,

Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında kiracılar ve ayni haklara sahip olan kimseler de 18 ay kira yardımından faydalanabilmek için; İstanbul, İzmir ve Bursa’da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine, diğer illerde ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.

-Nüfus cüzdanı fotokopisi,
-Kiracı veya sınırlı aynı hak sahibine ait vergi levhası,
-İşyerinin tahliye edildiğine dair güncel vergi levhası,