Kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl ve nereden alınır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl ve nereden alınır? İşte yanıtı.

Kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl ve nereden alınır?

Kentsel dönüşüm kapsamına giren eviniz için devletten kira yardımı alıyorsunuz. 'Kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl ve nereden alınır' diyorsanız yanıtlayalım. 

Öncelikle İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunmanız gerekiyor. İl Müdürlüğü tarafından Bakanlığa iletilen talep kabul görürse aylık 680 lira kira yardımı alırsınız. Tabi bunun bir süresi var. O da, 18 ay. Yani 18 ay boyunca 680 lira kira yardımı alabilirsiniz. Bu kira bedellerinin her yıl güncellendiğini de hatırlatalım. 

İlk 5 ay peşin ödeniyor 
Kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı alacaksanız, bunun ilk 5 aylık miktarını peşin olarak alabiliyorsunuz. Böylelikle taşınma masrafları da dikkate alınmış oluyor. Diyelim ki kiracısınız. Kiracı olsanız da kentsel dönüşüm kira yardımı alabiliyorsunuz. Ancak bir defalığına. 

Kentsel dönüşüm kira yardımı nereden alınır? 
Dönüşüm projeleri özel hesabından yapılacak kira yardımları; uygulamayı yapan idare ya da toki hesabına, uygulama alanı dışındaki riskli yapılarda kira yardımı talebinin müdürlükçe uygun görülmesi ve onaylanmak üzere bakanlığa gönderilmesi üzerine, doğrudan riskli yapı maliklerinin hesap numaralarına yapılıyor.