Kentsel Dönüşüm kira yardımı ne kadar?

Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında kira yardımı 2014 güncellemelerine göre; 425 TL ile 1.280 TL arasında değişiyor

Kentsel Dönüşüm kira yardımı ne kadar?

28 Şubat 2014 / Emlakwebtv
Kafaları karıştıran Kentsel Dönüşüm projelerinin maddi ayağı için birçok düzenleme kanun içerisinde yer almaktadır. Buna göre; Kentsel Dönüşüm finansal destek detayları aşağıda belirtilen şekilde gerçekleşir:

-Riskli alanlarda, rezerv yapı alanlarında ya da riskli binalarda yaşayan kişiler talepleri doğrultusunda 18 aya kadar kira yardımı hakkına sahip. Bunun dışında bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler için özel kredi faiz desteği uygulanıyor.
-Hak sahipleri; kanun uyarınca yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar; noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden ve banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf olacaklar.
-Anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan binaların; malikleri, kiracıları ve sınırlı ayni hak sahibi olarak bu binaları kullananlar Kanun kapsamında yapılacak yardım ve desteklerden faydalanabilir.
-Kanunda belirtilen yardım ve desteklerden faydalanabilmenin şartı riskli binanın anlaşma ile tahliye edilmesidir.
-Kira yardımı almak veya faiz desteğinden yararlanmak için maliklerin kendi aralarında anlaşma yapması şartı bulunuyor.
-Kanun kapsamında kiracılara taşınma masrafları dikkate alınarak bir defaya mahsus olmak üzere kira yardımı yapılabilir. Kiracılar konut satın almak istediklerinde Bakanlık ile protokol imzalayan bankalardan alınacak kredilere faiz desteği veriliyor.
-Aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncellenecektir. Kira yardımının süresi azami 18 aydır. Kiracılara taşınma masrafları dikkate alınarak bir defaya mahsus olmak üzere kira yardımı yapılır.
-Bağımsız bölüm başına en fazla 100.000 TL kredi kullanılabilir. Kredi geri ödemeleri, 2 yıl anapara geri ödemesiz ve 10 yıl vadeli olarak gerçekleşecektir.

Kira yardımı bedelleri:
Adana, Antalya, Bursa ve Konya: 640 TL ile 1.280 TL arası.

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van. 590 TL ile 1.180 TL arası.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak ve Batman: 535 TL ile 1.070 TL arasında.

Amasya, Bitlis, Çanakkale, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye ve Düzce: 480 TL ile 960 TL arasında.

Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis: 425 TL ile 850 TL arasında.