Kentsel dönüşüm kira yardımına zam yapılacak mı?

Kentsel dönüşüm sürecinde devlet tarafından yapılacak kira yardımının büyük şehirlerde 790 TL'ye çıkarılması gündeme geldi. Zam kararı alınırsa küçük şehirlerde yardım oranı 500 TL'ye çıkacak.

Kentsel dönüşüm kira yardımına zam yapılacak mı?

Büyük sorunlarla boğuşarak ilerlemeye çalışan kentsel dönüşüm sürecinde, devlet tarafından yapılan kira yardımının 2016 yılında artırılacağı konuşuluyor. 2015 yılı enflasyon rakamlarının ardından netleşecek olan kira yardımının, büyükşehirlerde 790 TL, nüfusu az şehirlerde ise 500 TL'yi bulması bekleniyor. 

Kentsel Dönüşüm yardımı ne kadar?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın girişimleriyle hızlandırılmaya çalışılan, ancak özel sektör firmaları ve hak sahipleri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bir türlü ilerleme kaydedilemeyen kentsel dönüşüm çalışmalarında kira zammı gündeme geldi. Zam oranı henüz netlik kazanmadı; ancak 2016 yılı içindeki artış ile birlikte büyükşehir statüsündeki noktalarda aylık kira yardımının 780-790-800 TL düzeyine ulaşması, küçük nüfuslu şehirlerde ise 500 TL düzeyini bulması bekleniyor.

2016'ya kadar küçük şehirlerdeki kira yardımı 455, İStanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük nüfuslu şehirlerdeki yardım bedeli ise 735 TL düzeyindeydi.

Kentsel dönüşüm kira yardımı nedir?
6306 sayılı kanuna bağlı olarak riskli yapılarda ikamet eden, ancak Bakanlık oluruna göre ikamet edilen bağımsız bölüme bağlı olarak 18 ay kira yardımı yapılabiliyor. Kira yardımı alabilmek için temel koşul, riskli yapıda ikamet olarak belirleniyor. Riskli konut ya da iş yerinde kiracı durumda olanlara ise iki aylık yardım yapılırken, konut işyerinde sınırlı ayni hak sahibi olarak ikamet edenlere ise 5 aylık yardımları tek seferde ödenebiliyor.