Kentsel dönüşüm ölü mü doğdu?

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, 'Kentsel Dönüşüm' yasasının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi

18 Ekim 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, www.emlakwebtv.com Genel Yayın Koordinatörü Bülent Yoldaş'ın sorularını yanıtladı. Ali Güvenç Kiraz, "Gayrimenkul Hukuku Derneği olarak Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü yasası çıktığı günden bu güne, yasaya temelde evet diyor, fakat içeriğine eleştiriler yöneltiyorduk. Bizim yasaya yönelik temel eleştirilerimiz şu şekilde: Kentsel dönüşüm yasaları bize göre uzlaşma temel kültürüne dayalı yasalar. Bunun örnekleri de var. Belediyelerin, Belediyeler Kanunu'na göre yapmış oldukları kentsel dönüşümler uzlaşma temeline dayanıyor.Uzlaşma temeline dayalı örnekler de başarılı sonuçlar verdi. Örneğin Esenler Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi'nin uyguladığı kentsel dönüşüm projeleri çok başarılı gidiyor. Hem Esenler Belediye Başkanı Tevfik Gürsu, hem de Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın bu konudaki çalışmalarının başarılı olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Murat Karayalçın döneminde başlayan ve Melih Gökçek döneminde de devam eden Ankara Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm projesi'nin de başarılı bir kentsel dönüşüm örneği olduğuna değinen Ali Güvenç Kiraz, "Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi, neredeyse hiç bir itiraza uğramadan, tam bir mutabakatla başlamış ve tam bir mutabakatla da sona ermiştir" dedi.

Kamuoyunda kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü yasasının, Van Depremi'nin yarattığı psikoşojik, siyasal ortamda çıkarıldığına işaret eden Ali Güvenç Kiraz, "Yani çıkarılmış olma zorunluluğu ile çıkartıldı.Üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, odalar, barolar ve daha da önemlisi vatandaşların katılımı olmadan bir yasa çıkartıldı. Şimdi vatandaş yasayı bilmiyor. üniversiteler, odalar yasayı bilmiyor. Bilmeyince de sürece ilişkin hiçbir şey söyleyemiyorlar, Bu nedenle de yasa şu an uygulanamıyor. İşte bir kaç kamu binası yıkılarak başlandı. Yani sivil model geliştirilemiyor. Bu yasanın çok ciddi eksiklikleri var. bu yasa yeniden gözden geçirilmeli. Ualaşma temeline dayalı olarak kentsel dönüşüm modeline geçilmeli" diye konuştu.