Sektör için kritik adım: Yüzde 25 ek emsal kalıcı olur mu?

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin Geçici Maddesi ile yüzde 25'lik ek emsal süresi 2017'ye kadar uzatıldı. Sektör uzmanları, bu imar avantajının kalıcı olması halinde inşaat faaliyetlerin önemli bir güç kazanacağı kanaatinde

Sektör için kritik adım: Yüzde 25 ek emsal kalıcı olur mu?

2016 yılının Şubat ayı içinde yayınlanan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Geçici Maddesi ile yüzde 25'lik ek emsal süresinin 1 Ocak 2017 tarihine kadar uzatılması sektörde memnuniyetle karşılandı. Sektör uzmanları, bu imar avantajının kalıcı olması halinde, inşaat faaliyetlerinin önemli bi güç kazanacağı ve atılım yapacağı kanaatini taşıyor. 

Danıştay kararları ve kentsel dönüşüme yükü
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu, son dönemde yaşanan Danıştay'ın yüzde 25 ek emsal uygulamasına yönelik kararlarının kentsel dönüşüm çalışmalarını durma noktasına getirdiğini savundu. Tavukçuoğlu, kentsel dönüşüm faaliyetlerinin yoğun olarak sürdüğü Kadıköy bölgesinde 2015 yılı sonlanmadan yüzde 25 ek emsal uygulamasında faydalanmak isteyen müteahhit ve hak sahiplerinin başvuru yoğunluğunun Kadıköy Belediyesi'nde yığılmaya neden olduğunu vurguladı.

AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu, 2016 yılı beklentilerini açıkladı... Ayrıntılar için tıklayın...

Çevre Bakanlığı ve Danıştay'ın karşılıklı kararları
Bu yığılmayı çözmeye yönelik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın aldığı 1 Ocak 2017'ye kadar uzatma talebine karşın Danıştay tarafından 30 Eylül 2015 tarihinde alınan yönetmeliği durdurma kararının kentsel dönüşüm çalışmalarını durdurma noktasına getirdiğini belirten Tavukçuoğlu,

"Özellikle Kadıköy bölgesinde geçerli olan yüzde 25 ek emsal uygulaması, kentsel dönüşümü destekleyen ve daire sahiplerinin daha büyük dairelerde oturmalarına olanak sağlayan bir karardı. Bildiğiniz üzere kentsel dönüşümle birlikte daire sahiplerinin daireleri küçülmek durumunda kalıyordu. Bu geçici kural, kentsel dönüşümün desteklenmesi için önce 01 Ocak 2016 tarihine kadar uygulandı ve sonrasında bir yönetmelik değişikliği ile 01 Ocak 2017 tarihine kadar uzatıldı. Ancak Danıştay'ın 30 Eylül tarihli kararı kentsel dönüşüm destekleyen avantajlı inşaat uygulamasının önüne set çekmiş oldu." dedi.

Tavukçuoğlu, AYİDER'in sürece müdahale ettiğini ve yaptığı girişimlerle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeni bir yönetmelik hazırladığını da belirterek kararla birlikte kentsel dönüşümde eskiden olduğu gibi 1.25 uygulamasının devam edeceğini, ancak imar avantajlarının kalıcı hale getirmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.