Kentsel dönüşümde ‘Haliç modeli’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Beyoğlu Belediye Başkanlığı kentsel dönüşümde fikirtepe modelinden farklı olarak yeni bir modele imza attı. ‘Haliç Modeli’nde yatırımcı bakanlık ve belediye olacak

Kentsel dönüşümde ‘Haliç modeli’

Kentsel dönüşümde, Fikirtepe, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bayrampaşa örneklerine bir yenisi daha eklendi. Kimi kentsel dönüşüm uygulamalarında özel sektörün, kiminde, yerel belediyelerin yatırımcı olarak rol üstlendiği modellere tanık olduk. Önceki gün Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile Beyoğlu Belediye BaşkanıAhmet Misbah Demircan’ın protokolünü imzaladığı Beyoğlu’nda Örnektepe ve Sütlüce Mahallerini kapsayan riskli alanda yürütülecek kentsel dönüşüm çalışması yeni bir model sunuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden aldığım bilgiye göre, burada uygulanacak kentsel dönüşüm projesinde bir anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Beyoğlu Belediye’si yatırımcı olacak. Altyapı ve inşaat yapım işi için ise ihaleye çıkılacak. İnşaat yapım işi hasılat paylaşımı ya da kat karşığı şeklinde değil taahhüt işi olarak yapılacak.

‘Mahalle yaşamı sürecek’

Toplam 28 dönümlük riskli alanın, 16 dönümlük bölümünde yüzde 100’lük anlaşmaya varıldığını ifade eden Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, “ bu alanda 95 bina ve 300 bağımsız bölümü dönüştüreceğiz. Mahalle konseptinde yapılacak bu dönüşüm aynı zamanda bir yerinde kentsel dönüşüm örneği de olacak” dedi.

‘Kendi yapını kendin dönüştür’

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ise, seçim döneminde kentsel dönüşüm çalışmalarının yavaşladığını bundan sonra seferberliğe kalındığı yerden devam edeceğini söyledi. Güllüce, mahalle kültürünü önemsediklerini belirterek, İmar artışlarını ve mevcut planlarının değiştirilmesini arzu etmiyoruz. Kredi desteği ile vatandaşın kendi dönüşümünü teşvik edeceğiz” dedi.

‘Finansman bakanlıktan’

Örnek tepe haliç projesinde 28 dönümlük alan üzerinde, 130 bin metrekarelik inşaat gerçekleştirilecek. Bu inşaatın 70 bin metrekaresi kullanılabilir alandan oluşacak. Proje kapsamında 650 konutun yanı sıra 160 bağımsız bölüm yapılmış olacak. Alınan bilgiye göre Bakanlık projenin finansmanı için 50 milyon TL’lik yapım desteği sunacak, gerekli finansmanın kalanı ise , evlerine karşılık vatandaşa verilen evlerin dışında kalan bağımsız bölüm satışlarından elde edilen gelirden karşılanacak.