2016 yabancı yatırımcının altın yılı olacak

Türkiye yabancı yatırımcılar için 2016’da yıldız ülke olacak. İstanbul yabancı yatırımcılar açısından yine ilk sırayı alacak.

Dünya genelinde 20’den fazla şubeyle yabacılara gayrimenkul danışmanlık hizmeti veren Keyshead International 2002 yılından bu yana Türkiye’den yabancılara konut satışı yapıyor. Özellikle Körfez ülkelerinden yatırımcılar Türkiye’yi tercih etse de Keyshead, İngiltere, İrlanda, Danimarka, Hollanda gibi Avrupa ülkelerine de pek çok satış gerçekleştirdi. İstanbul’un dışında Ege ve Akdeniz Bölgesi de yabancı yatırımcıların sadece yatırım değil yaşamak için de tercih ettiği yerlerin ilk başında geliyor. 2015 yılında Türkiye genelinde yabancı yatırımcılar Ekim ayı itibariyle 18 bin 428 konut satın aldı. Keyshead International Yönetim Kurulu Başkanı Toygar Özgüler bu rakamın 2016’da katlanacağını ve Türkiye için önümüzdeki yılın altın yıl olacağını söyledi. Dünyada konut satış işlem hacminin 3 trilyon dolar olduğunu bunun da yüzde 3’ünün Türkiye’ye ait olduğunu belirten Özgüler, bu payın büyümesi gerektiğini belirtti. 2016 yatırım tavsiyeleri arasında da gayrimenkul yatırımı ilk sırayı alıyor.   

“Yabancı yatırımcıyla birebir görüşüyoruz”
2016’da yabancı yatırımcıların Türkiye’yi tercih edecek olması tahminden çok daha öte. Keyshead International, dünyada 20’den fazla ofise sahip bir firma ve yabancı yatırımcılarla sürekli temas halinde. Bu iletişimden yola çıkarak yabancı yatırımcıların Türkiye’yi tercih edeceklerini belirten Özgüler, “ Türkiye için 2016 yabancı yatırımcının altın yılı olacak. Seçim sonuçları da yabancı yatırımcı için ekonomik bir güven ve istikrar ortamı anlamına geliyor. Seçimlerden önce kaparo bırakan müşterilerimiz ödemelerinin devamını yapmak için seçimleri beklediklerini söylemişlerdi. Bizim Londra, Moskova, Tahran, Bakü, Katar ve Kuveyt gibi ülkelerde kendi ofislerimiz var. Sürekli yatırımcılarla toplantı yapıp konuşuyoruz. Bu yüzden Türkiye’nin yatırım için en çok tercih edilen ülke olduğunu biliyoruz” dedi.

En çok yatırım Körfez’den İstanbul'a gelecek
Türkiye yatırımı en çok Katar, Kuveyt, Dubai, İran ve Azerbaycan gibi ülkelerden alıyor. Bu ülkelerin yatırımcıları en çok İstanbul’da Esenyurt, Beylikdüzü, Bahçeşehir gibi semtleri tercih ediyor. Bu bölgelerde hem inşaat çok fazla, hem fiyatlar uygun hem de yeşil alan fazla. Bunun dışında Antalya, Bursa, Trabzon, Kuşadası, Sapanca gibi yerlere de ilgi çok büyük. Keyshead International’dan aldığımız bilgiye göre de son zamanlarda Silivri, Tekirdağ ve Çorlu’da da yabancılara gayrimenkul satışları arttı.  

Firma Bilgisi: keyshead international