Kimler emlak vergisi muafiyetine sahip?

Üzerine kayıtlı tek evi bulunan emekli vatandaşlar, bu evin genişliğinin 200 metrekareyi geçmemesi halinde emlak vergisi muafiyetinden yararlanabiliyor.

Kimler emlak vergisi muafiyetine sahip?

Türkiye Cumhuriyetinde yürürlükte olan kimi mevzuatlar, emeklilere "emlak vergisi muafiyeti" sunuyor. Ancak bu muafiyetten yararlanmak için kimi kriterlere uyum sağlamak gerekiyor. 

Kimler emlak vergisinden muaf?

Mevzuatlara göre emlak vergisi muafiyeti hakkından yalnızca emekliler yararlanabiliyor. Ancak muafiyetin ilk koşulu, emeklinin tek bir eve sahip olması ve emekli maaşından başka herhangi bir gelirinin bulunmaması.

200 metrekare şartı

Diğer taraftan emeklilerin emlak vergisinden muafiyet kazanabilmesi için gerekli olan bir diğer şart da söz konusu mülkün 200 metrekareyi geçmemesi.

Gerekli işlemler

Yukarıdaki özelliklere sahip kişiler, durumlarını bildirmek üzere başvurularını da ilgili belediyelere yapmakla yükümlü bulunuyor. Başvuru ile birlikte emekliler herhangi bir belge gerektirmeden vergiden muaf tutuluyor.

Ödenmiş paralar geri alınabilir

Bu koşullara uyan emekliler, ayrıca bu zamana kadar ödemiş bulundukları paralarını da geri alma hakkına sahip bulunuyorlar...

Emlak Vergisi borcu nereden öğrenilebilir? Ayrıntılar için tıklayın...

Emlak Vergisi muafiyeti için gerekli koşullar?
- Kişinin emekli olması;
- Tek gelirinin emekli maaşı olması:(Herhangi bir ücret, ticari faaliyet ya da gayrimenkul gelirinin bulunmaması)
- Tek bir konuta-eve sahip olması
- Evin boyutlarının 200 metrekarenin üzerinde olmaması
- Söz konusu mülkün Türkiye'debulunması...