Kimler kira gelir beyannamesi vermez?

Kira geliri beyanname verme süresi 31 Mart akşamına kadar devam edecek. Peki kimler kira gelir beyannamesi vermez? İşte yanıtı.

Kimler kira gelir beyannamesi vermez?

Konut ve işyeri sahiplerinin 2014 yılında bu taşınmazlarından elde ettikleri kira gelirlerini beyan etme süreci devam ediyor. Beyan verip, ilk taksidi ödemek için belirlenen son tarih ise 31 Mart 2015. Kira gelir beyannamesi konusunda merak edilen soruların başında 'Kimler kira gelir beyannamesi vermez' geliyor. Peki bu sorunun yanıtı ne?

İşte kira gelir beyannamesi vermeyecek kişiler şöyle;

*2013 yılında toplam konut kira gelirleri 3 bin 200 lirayı aşmayanlar kira geliri beyanı vermez.

*2013 yılında işyeri kira geliri brüt 26 bin lirayı aşmayanlar (kiracının ödediği stopaj öncesi tutar dikkate alınır) kira geliri beyanı vermez.

*Konutunu bedelsiz olarak çocuklarına, annesine, babasına ve kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda beyanname vermezler. (Ancak bu kimselerinin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmişse bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz)

*Yurt dışında ikamet edenler ya da yurt dışında çalışma izni olanlar, Türkiye' de kirada olan işyeri kira gelirlerini kira gelirleri ne olursa olsun Türkiye' de beyanname vermek zorunda değiller.

*Boş kalan gayrimenkullerin korunması amacı ile bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması durumunda beyanname verilmez.

*Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede oturması durumunda beyanname verilmez.