Kira artış oranı nasıl belirlenir?

Kira artış oranı hesaplamaları haberimiz detayında yer alıyor

Kira artış oranı nasıl belirlenir?

Kira artış oranı; mal sahibi ve kiracı arasında belirlenen ve ya kamu kurum ve kuruluşları tarafından kanunla ve ya çeşitli yönetmenliklerle yargıtay kararlarıyla belirlenen artış oranını tabir etmektedir. Kira artış oranı TVF, TÜFE ortalaması olarak yani tüketici fiyat endeksi ortalamaları esas alınmak suretiyle belirlenmektedir.

01 Temmuz 2012 Tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile tanımlandı. Buna göre, yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak artış; Bir önceki kira yılında Üretici Fiyat Endeksindeki (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenecek.
Kira artış oranı 2014 verilerine göre; Beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli konusunda, taraflar kendi aralarında anlaşamazlarsa, mahkemeye başvurup “kira tespiti” talebinde bulunacaklar. Bu gibi durumlarda hakim; ÜFE’deki artış oranı, kiralanan evin durumu ve emsal kira bedellerini göz önüne almak suretiyle, kira tutarını belirleyebilecek (Md.344/3).

Kira artış oranı nasıl hesaplanır?
Aylık kirası 1.000 TL olan bir konutta ikamet ettiğinizi ve kira sözleşmenizin de Şubat ayında dolduğunu düşünelim. TÜİK'in açıklamasına göre, kiranıza gelecek zammı hesaplamak için Şubat ayı başında açıklanan Ocak 2014 ÜFE oranına yani Ocak 2014 bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranına bakmanız gerekiyor. Buna göre, 'bir önceki yılın aynı ayına göre değişim' Ocak 2014'te yüzde 10.72 olarak açıklandı. Sizin de aylık kirası 1000 TL olan konutunuza gelecek zammı hesaplamak için 10.72 oranını (2014 tefe tüfe kira artış oranını) baz almanız gerekiyor: 1000 TL'nin yüzde 10.72'si: 107.2 TL'dir. Yani kiranıza gelecek zam, 2014 kira artış oranı 107.2 TL olarak belirlenir.