Kira beyannamesi nereye verilir?

Beyanname sürecinin devam ettiği şu günlerde, birçok kişinin merak ettiği soruların başında ‘kira beyannamesi nereye verilir’ geliyor. Sorunun yanıtı için tıklayın.

Kira beyannamesi nereye verilir?

2014 yılında kira geliri elde eden kişiler, bu gelirlerini beyan ederek vergilerini ödemek zorundalar. 2015 yılında kira geliri beyanname dönemi ise 2 Mart itibariyle başladı. Kira gelir vergisi beyannamelerini vermek için son tarih ise 25 Mart. Yani siz de 2014 yılında kira geliri elde etmiş ve bu gelirlerinizi beyan edecekseniz, 25 Mart tarihine kadar beyannamenizi vermeniz gerekiyor. Peki kira beyannamesi nereye verilir?

Yukarıda belirttiğimiz sorunun yanıtı birçok insanın merak konusu. Buna göre, kira gelirleri internet üzerinden kolaylıkla beyan edilebiliyor. 7/24 internet üzerinden www.gib.gov.tr adresine girmeniz yeterli. Bu adreste " Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi" ne giriş yaparak, beyanname verilebiliyor.

Beyan etmeyi mi unuttunuz?
Farzedelim ki, geçen yıl ya da daha eski yıllarda kira gelirlerinizi beyan etmeyi unuttunuz. Bu durumda Maliye her an beyanın yapılmadığını anlayabilir. Maliye tarafından bu tespit yapılmadan önce acele etmenizde fayda var. Yapmanız gereken ise, VUK pişmanlık hükümlerine göre bir dilekçe ile müracaat etmek. Sadece Pişmanlık zammı adı altında gecikme zammı ödersiniz.