Kira geliri beyanında son gün: 25 mart

1 Mart 2016 tarihinde başlayan kira geliri beyan dönemi için son gün 25 Mart. 2015 yılı içinde kira geliri elde eden vatandaşların cezalı duruma düşmemek için bu züre zarfında başvurularını tamamlamaları gerekiyor

Kira geliri beyanında son gün: 25 mart

2015 yılı içinde her bir konut için 3.600 ve her bir iş yeri için de 29.000 TL'yi aşan kira geliri elde eden vatandaşların beyan zorunluluğu 25 Mart'ta son buluyor. Bu miktarların üzerinde kira geliri olanlar beyanname vermemeleri halinde cezalı duruma düşecek.

Kira beyannamelerinde geri sayım
1 Mart  2016 tarihinde başlayan ve 25 Mart'a kadar devam edecek olan uygulama, 2015 yılı içinde belli bir sınırın üzerinde kira geliri sağlayanların beyanına dayanıyor. Bu kişiler yukarıda belirlenen bedelleri istisna oranlarını düştükten sonra verebilecek.

Konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulanan Tüketici Sorunları Derneği Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, cezaya düşmemek için bu tarihlerde kira geliri elde edenlerin beyan vermesi gerektiğini, aksi taktirde Maliye Bakanlığı'nın 2 kat usulsüzlük cezası, gecikme faizii ve vergi ziyai cezasına çarptırılacağını belirtti. Kişilerin cezalı duruma düşmeleri halinde ise devlet tarafından tanınan 3.600 TL'lik istisna oranından faydalanamayacağını da sözlerine ekledi.

1.5 milyon kişi sırada
Söz konusu dönem içerisinde başvuru yapması beklenen kişi sayısının 1.5 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Mükellefler beyan vermek için vergi dairesine gitmek zorunda kalmayacak. İnternet üzerinden hazırlanan "Kira Beyanname Sistemi" de yığılmaların engellenmesi amacıyla hizmet verecek.