Kira kontratı avukatlık ücreti ne kadar?

Kira kontratı avukatlık ücreti, kira kontratının bir avukat yardımı ile yapılması durumunda ortaya çıkıyor. Detaylar için tıklayın.

Kira kontratı avukatlık ücreti ne kadar?

Kira kontratları kimi durumlarda avukat yardımıyla yapılmakta. Nedeni ise mal sahibi ile kiracı arasında yapılacak sözleşmenin kanuna uygun olması. Tabii avukatlar bu hizmet karşılığında ücret almakta. Peki kira kontratı avukatlık ücreti ne kadar?

Kira sözleşmesi avukatlık ücreti, 2015 yılı avukatlık ücret tarifesinde belirlenen oranlara göre alınıyor. ‘Dava ve Takiplerin Dışındaki Hukuki Yardımlarda Ücret’ kategorisinde yer alan kira kontratı avukatlık ücreti, ortalama 400-500 lira.

 

Kira kontratı avukatlık ücreti ne kadar?

 

 

Kira kontratı nasıl hazırlanır?

Mal sahibi ile kiracı arasında yapılan kira sözleşmeleri, genelde avukat yardımı alınmadan yapılmakta. Bu durumda sözleşmede, tarafların kimlik ve iletişim bilgilerine, konutun bilgilerine yer vermek gerekiyor. İlgili taşınmazın güncel durumu, demirbaşların durumu, mülk sahibinin evi kiracıya hangi koşullarda teslim ettiği ve kiracıdan nasıl teslim alınması gerektiği de sözleşmede yer alması gereken bilgiler arasında. Ayrıca taşınmazın kiralama bedeli, periyodik kira artış oranları ve kiranın nasıl ve ne zaman ödenmesi gerektiği de kira sözleşmesinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.