Kira stopajı nedir, nasıl hesaplanır?

Kanun kapsamında yer alan kira stopajı nedir, nasıl hesaplanır? Merak edeni için yanıtladık.

Kira stopajı nedir, nasıl hesaplanır?

Kira stopajı, gerek tüzel gerek gerçek kişilere ait olan taşınmazların kiraya verilmesiyle, kira ödemeleri üzerinden ödenen gelir vergisi miktarının adıdır. Kira stopajı, Gelir Vergisi’nin 94. Maddesi kapsamında yer almakta.  

Kira stopajı oranı 2015

Kira stopaj oranını ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın rehberinde görmek mümkün. Rehbere göre, taşınmazını kiraya veren kişiler, yaptıkları kira ödemelerinin brüt tutarı üzerinden yüzde 20 oranında gelir vergisi kesintisi yapılmakta. Ve burada önemli olan nokta da, bu kesintinin peşin ödenen kira bedeli üzerinden yapıldığı.

Kira stopajı nedir, nasıl hesaplanır?

Kira stopajı nasıl hesaplanır?

Kira stopajını açıkladıktan sonra gelelim kira stopajının nasıl hesaplanacağına. Brüt kira üzerinden belirlenen kira stopajı hesaplamasında öncelikle net kira bedelini brüt kira bedeline çevirmek gerekiyor. Yani 2 bin liralık net kirada 2 bin / 0.80 yapılarak, brüt kira bedeli bulunur. Bu hesaba göre brüt kira bedeli de 2 bin 500 lira olur. Kira stopajının brüt bedelin yüzde 20’si olduğunu belirtmiştik. Bu durumda 2 bin 500 x 20/100 hesabından, stopajı 500 lira olarak belirleriz.