Kira zam oranı Kasım 2014! Kasım’da kiralar ne kadar artacak?

Ekim 2014 enflasyon oranları açıklandı. Buna göre Kasım’da kiralar ne kadar artacak? Gelin kira zam oranı Kasım 2014’ü hesaplayalım.

Kira zam oranı Kasım 2014! Kasım’da kiralar ne kadar artacak?

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlanma Kanunu'na göre, kira zamları her ay açıklanan yıllık ÜFE oranlarına göre hesaplanıyor. Bu kapsamda, Kasım 2014’te kira sözleşmeniz dolmuşsa, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yeni açıklanan Ekim 2014 enflasyon oranlarına bakacaksınız.

TÜİK’in açıkladığı Ekim 2014 enflasyon rakamlarına göre; Ekim’de Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 1.90,  Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ise yüzde 0.92 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 8.96, yurt içi üretici fiyatlarında da yüzde10.10 olarak gerçekleşti.

Bu durumda yıllık ÜFE enflasyon oranına göre belirlenen kira zammı hesaplama da Kasım 2014’te yüzde 10.10 olan yurt içi üretici fiyatına bakılarak yapılacak. Aşağıda ‘Kasım’da kiralar ne kadar artacak?’ sorunuzun yanıtını örneklerle bulabilirsiniz;

Kira zam oranı Kasım 2014

Aylık kirası 500 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 50 TL,

Aylık kirası 1000 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 101 TL,

Aylık kirası 1500 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 151 TL.

Kira zammı nasıl yapılır?

Bilindiği üzere 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu'nda konut kiralarına yapılacak zam oranları yeniden belirlenmişti. Kanuna göre, kiraların ne kadar zam göreceği enflasyon rakamları baz alınarak hesaplanmaya başlanmıştı. Yani, kira sözleşmesi dolanlar, kira zam oranlarını her ayın başında açıklanan Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre hesaplıyorlardı. Ancak 2 ayrı yıllık ÜFE oranları olduğu için bu noktada bir belirsizlik hakimdi. Çünkü ilgili kanunda hangi ÜFE oranlarının baz alınarak kira zamlarının belirleneceği belirtilmemişti. Nihayet, TÜİK bu belirsizliği ortadan kaldırarak,  kira artış oranında '12 aylık ortalamalara göre değişimin değil, bir önceki yılın aynı ayına göre değişimin baz alınacağını belirtmişti. Yani sizlerde, kira zam oranınızı belirlerken, yukarıdaki örneklerde olduğu gibi ÜFE'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişim oranı esas alacaksınız.