Kira zam oranı Mayıs 2015! Mayıs'ta kiralar ne kadar artacak?

Nisan 2015 enflasyon oranları açıklandı. Yeni rakamlara göre Mayıs 2015’te kiralar ne kadar artacak? Gelin kira zam oranı Mayıs 2015’i hesaplayalım.

Kira zam oranı Mayıs 2015! Mayıs'ta kiralar ne kadar artacak?

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlanma Kanunu'na göre, kira zamları her ay açıklanan yıllık ÜFE oranlarına göre hesaplanıyor. Bu kapsamda, Mayıs 2015'te kira sözleşmeniz dolmuşsa, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yeni açıklanan Nisan 2015 enflasyon oranlarına bakacaksınız. Yani kira zam oranı Mayıs 2015 hesaplaması için Nisan 2015 enflasyon oranlarını dikkate alacaksınız.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık 7.91,  yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 4.80 olarak gerçekleşti.
Bu durumda yıllık ÜFE enflasyon oranına göre belirlenen kira zammı hesaplama da Mayıs 2015'te yüzde 4.80 olan yurt içi üretici fiyatına bakılarak yapılacak. Aşağıda 'Mayıs'ta kiralar ne kadar artacak?' sorunuzun yanıtını örneklerle bulabilirsiniz;

Kira zam oranı Mayıs 2015

Aylık kirası 500 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 24 TL,

Aylık kirası 1000 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 48 TL,

Aylık kirası 1500 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 72 TL.

Kira zammı nasıl yapılır?
Bilindiği üzere 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu'nda konut kiralarına yapılacak zam oranları yeniden belirlenmişti. Kanuna göre, kiraların ne kadar zam göreceği enflasyon rakamları baz alınarak hesaplanmaya başlanmıştı. Yani, kira sözleşmesi dolanlar, kira zam oranlarını her ayın başında açıklanan Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre hesaplıyorlardı. Ancak 2 ayrı yıllık ÜFE oranları olduğu için bu noktada bir belirsizlik hakimdi. Çünkü ilgili kanunda hangi ÜFE oranlarının baz alınarak kira zamlarının belirleneceği belirtilmemişti. Nihayet, TÜİK bu belirsizliği ortadan kaldırarak, kira artış oranında '12 aylık ortalamalara göre değişimin değil, bir önceki yılın aynı ayına göre değişimin baz alınacağını belirtmişti. Yani sizlerde, kira zam oranınızı belirlerken, yukarıdaki örneklerde olduğu gibi ÜFE'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişim oranı esas alacaksınız.