Kira zammı nasıl hesaplanır?

Kira sözleşmeniz doldu ve ne kadarlık bir kira zammıyla karşılaşacağınızı bilemiyorsunuz. İşte ‘kira zammı nasıl hesaplanır?’ sorunuzun yanıtı.

Kira zammı nasıl hesaplanır?

Kira zamlarıyla enflasyon rakamları arasında yakın bir ilişki bulunuyor. Çünkü Ağustos 2012’de yürürlüğe giren Yeni Borçlanma Kanunu’na göre, kiralara ne kadarlık zam yapılacağı yıllık ÜFE oranlarına göre belirleniyor. Bu durumda örneğin Ekim 2013’te kira sözleşmesi bitenlerin, kiralarına yapılacak zam konusunda Ekim 2013 enflasyon rakamlarına bakılması gerekiyor. Yani kira zamları yıllık ÜFE enflasyon oranına göre yapılmazsa, kanunen geçersiz sayılıyor.

Bir örnek..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ekim 2013 enflasyon oranları açıklandı. Yıllık ÜFE enflasyon oranına göre belirlenen kira zamları da yeniden şekillendi. Buna göre; ekim ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) aylık yüzde 1,80, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) yüzde 0,69 oranında arttığı açıklandı. TÜİK'in 2003 baz yılı verilerine göre, ekim ayı itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 7,71, ÜFE'de yüzde 6,77 oldu.

Bu durumda Ekim 2013’te kira sözleşmesi dolanların yeni kira zamları şu şekilde gerçekleşti;

Aylık kirası 500 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 33 TL,

Aylık kirası 1000 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 67 TL,

Aylık kirası 1500 TL olan bir eve yapılacak kira zammı 101 TL olarak hesaplanır.