Kiracı ve kiralayanın hakları neler?

Kiracıların kira bedelini düzenli ödemesi, mal sahibinin de mülkü kira süresi boyunca kiracının rahatça kullanımına arz etmesi yükümlülüklerin başında geliyor.

Kiracı ve kiralayan arasındaki sözleşmenin en temel unsuru kira bedelidir. Kiracının kira bedelini kira sözleşmesinde  belirtildiği gibi ödemesi, mal sahibinin de kiraladığı yeri belirtilen süre boyunca kiracının rahatça kullanımına arz etmesi gerekiyor. Işıkal Hukuk Bürosu Kurucusu ve Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Alper Işıkal, kiracı ve kiralayan arasındaki anlaşmazlıkların en çoğunun kira bedelinin ödenmemesiyle ilgili çıktığını, mutlaka depozito alınması gerektiğini söylüyor. “En çok sorun kira bedelinin ödenmemesiyle ilgili çıksa da bu kiracının tahliye edilmesini sağlamıyor. Tahliye mutlaka mahkeme kararıyla olmalıdır. Her türlü kira bedeli aykırılığı tahliye sebebi değildir. Örneğin kira bedelinin birkaç gün geciktirilmesi tahliye sebebi olamaz. Bu durumun kiracıya ihtar edilmesi gerekiyor. İhtara rağmen 30 gün içinde ödenmezse o zaman temerrüt sebebiyle tahliye edilebilir.
Sınırlı sebeplerle tahliye gerçekleşebileceğini belirten Işıkal, sözleşmenin sona ermesinin de tahliye sebebi olmadığını, ancak kira sözleşmesi bitiminde kiracı kendisi sonlandırmak isterse sonlandırabilir. “Kiraya veren süre sonu gelse de kiracıyı tahliye edemez” dedi. 

Firma Bilgisi: ışıkal hukuk bürosu