Kiracıya tazminatsız "evden" çıkma hakkı

Yeni Borçlar Kanunu, kiracılara, sözleşme sonuna kadar olan tüm kiraların ödenmesini şart koşan maddelere uymadan konutu boşaltma hakkı tanıyor

Kiracıya tazminatsız

Yeni Borçlar Kanunu, kiracılara, sözleşme sonuna kadar olan tüm kiraların ödenmesini şart koşan maddelere uymadan konutu boşaltma hakkı tanıyor. Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç Dr. Hasan Petek, Borçlar Kanunu'nun yeni halindeki, kamuoyunca pek bilinmeyen maddeye dikkat çekerek: 

"Kiracının erken tahliyesi durumunda kiraya verene cezai şart ödemesini veya kalan süreye ilişkin kira bedelinin tümünü ödemesini öngören sözleşme şartları artık hükümsüzdür.' dedi. 

Borçlar Kanunu ve kiracıyı koruyan düzenlemeler
Açıklamasında, 3 senelik bir oturma sözleşmesi imzalamış ama 6 sonra konuttan çıkma kararı almış bir kiracıya, geri kalan 2.5 senelik kirayı ödeme zorunluluğu getiren sözleşmenin geçersiz olduğunu belirten Petek, erken tahliye edilen taşınmazın yeniden kiraya verilebileceği makul süre olarak 2 aylık kira bedeli ödeyerek sözleşme yükümlülüğünden kurtulabileceği üzerinde durdu.

Kiracı yerine bir başkasını bulursa
Petek: 'Hatta makul süre 2 ay olmasına rağmen, kiraya veren taşınmazı 1 ay sonra kiraya vermişse, eski kiracının sorumluluğu sadece taşınmazın boş kaldığı 1 ayla sınırlı. Kiraya veren taşınmaza hemen kiracı bulmuşsa, erken tahliye eden kiracının sorumluluğu da ortadan kalkıyor. Ayrıca kiracı, taşınmazı erken tahliye ederken, yerine kiraya verenin kabul edebileceği ödeme gücüne sahip ve kira sözleşmesini benzer koşullarda devralmak isteyen başka bir kiracı bulması halinde, makul süre kadar kira bedeli ödeme borcu da son buluyor.'