Kiralık dairede emlakçı komisyonu ne kadar?

Emlakçı aracılığıyla daire tutacaksanız, ‘kiralık dairede emlakçı komisyonu ne kadar olur’ sorusunun yanıtını da merak ediyorsunuz demektir. Yanıt için tıklayın.

Kiralık dairede emlakçı komisyonu ne kadar?

Bir emlakçı aracılığıyla daire kiralama durumlarında emlakçıya belli bir komisyonun ödenmesi gerekiyor. Gayrimenkul alım-satımında olduğu gibi daire kiralamada da emlakçıya komisyon ödenmesi şart. Peki kiralık dairede emlakçı komisyonu ne kadar oluyor?

Sorunun yanıtını vermek için 2014 emlak komisyonu tarifesine bakmakta fayda var. Buna göre, alım-satım işlemlerinde emlakçı komisyonu satış bedeli üzerinden alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı alınmak üzere yüzde 2 olarak belirlenirken, bu oran kiralama işlemlerinde ise 1 yıllık kira bedelinin yüzde 10’u şeklinde. Tabii söz konusu tutar, yalnızca kiracıdan bir defaya mahsus olmak üzere alınıyor.

Konu dahilinde dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlar;

1.Emlakçının yer gösterme hizmeti karşılığında, herhangi bir ücret talep etmemesi gerekir.

2.Emlak komisyoncusunun, kapora alma konusunda kendisine açıkça verilmiş vekaletname olmaksızın kapora almaması şart.

3. Emlak komisyoncusu, müşterisi ile yapacağı sözleşmelerde oda tarafından bastırılan tek tip basılı evrak kullanmak zorundadır. Sözleşmesiz hizmet veremez.

Emlakçı komisyonu üzerine örnekler….

Gayrimenkul alacak ya da satacaksanız, ödenmesi gereken emlakçı komisyonunun yüzde 2 olduğunu belirtmiştik. Bu doğrultuda 200 bin TL’lik bir ev aldığınızı düşünelim. 200 bin TL’lik ev için emlakçıya ödenmesi gereken tutar 4 bin TL olur.

Eğer daire kiralayacaksanız ve aylık kira bedeliniz de 2 bin TL olacaksa, bu durumda emlakçıya ödenmesi gereken tutar da 2 bin 400 TL olur.