Kiralık konut arayan öğrencilere iyi haber

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler İstanbul'un dört bir yanında kiralık konut arayışına girdi. Uzmanlar kiralardaki düşüşün öğrencilerin işini kolaylaştıracağını belirtiyor

Kiralık konut arayan öğrencilere iyi haber

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasına paralel olarak, büyük kentler başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında kiralık konut piyasası yüksek bir taleple karşılaşmaya başladı. Çok sayıda şehirde öğrencilerin kiralık konut arayışı hızlanırken, öğrenci yurtlarına da yoğun bir talep yansıdı. İstanbul'un özellikle Beşiktaş, Şişli, Avcılar ve Kadıköy gibi ilçelerine yoğun talep gözlemleniyor. 

Kiralık konutta öğrenci baskısı

Üniversite sınavlarının açıklanmasına paralel olarak yeni öğrenci akınına uğrayan İstanbul'da konut piyasasının ani bir hareketlenme sürecine girdiği görülüyor. İstanbul'a okumak için gleen öğrencilerin kendilerine uygun bir yurt bulamaması üzerine kiralık ev yarışına girmesine karşın kiralardaki genel düşüş öğrencilerin işini kolaylaştırıyor. 

Öğrencilere iyi haber: "Kimi semtlerde fiyatlar yüzde 50 düştü"

İstanbul'da üniversite sınav sonuçları sonrasında yaşanan hareketliliği değerlendiren Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, son bir sene içinde kiralardaki düşüşün yüzde 20-25 seviyesinde gerçekleştiğini söyledi. Aşa, bu etkiyle birlikte öğrencilerin bu sene istedikleri yerde ve istedikleri fiyata daire bulabileceklerini belirterek: "En büyük düşüş Fatih ilçesinde yaşandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın günübirlik kiralamanın önüne geçmesi ile birlikte ciddi bir konut stokunun ortaya çıktığı ilçede kiralar yüzde 50 oranında geriledi. Bu öğrenciler için büyük bir fırsat..." ifadelerini kullandı.

En düşük kira 700 TL

Uzmanlar söz konusu semtler içinde kalan en düşük kira ücretinin 700 TL'den başladığına dikkat çekerken, öğrencilere hitap eden kira profilinin maksimum düzeyinin ise 2 bin 500 TL'ye ulaşabileceğini vurguluyor. Uzmanlar ilk kez konut kiralayacak öğrenci sayısının 100 bini bulacağını belirterek bu potansiyelin 30-40 bin yeni konutun kiralanması potansiyelini yaratacağı belirtiliyor. 

Markalı öğrenci yurtları seçeneği: 500-3.500 TL aralığı

Diğer taraftan özellikle son yıllarda hayata geçirilen markalı öğrenci yurdu konsepti de özellikle son yıllarda önemli bir atılım kaydetti. Yurt projelerini hizmet ile zenginleştirilmiş gayrimenkul yatırımı olarak gördüklerini söyleyen Novu Genel Müdürü Kahraman Yiğit, konum ve hizmete göre fiyatların 500 TL'den başlayarak 3.500 TL'ye yükselebileceği bilgisini verdi. Yiğit, sektörün yurt yatırımı gibi alternatif araçlara ihtiyaç duyduğuna da dikkat çekerek: "İlerleyen dönemlerde öğrencilere yönelik yatırımların artmasını bekliyoruz..." ifadelerini kullandı. 

Yurtlarda promosyon ve kampanya

Diğer taraftan kimi yurtlarda özel promosyon ve kampanyalar da dikkat çekiyor. Bilgili Holding tarafından Republika Academic markasıyla hayata geçirilen yatırımda beraberinde 3 arkadaşını getiren öğrenciye yüzde 25, 6 arkadaşını getirene ise yüzde 50 indirim duyurusu yaptı. Diğer taraftan mega kentte Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yatak kapasitesinin 600 bini geçtiği belirtilirken önümüzdeki dönemde özellikle Toplu Konut İdaresi Başkanlığı aracılığıyla yeni yurt yapımlarına yönelimin gerçekleşeceğine dikkat çekiliyor. 

İstanbul'un dev öğrenci potansiyeli

2017-2018 eğitim-öğretim yılına hazırlanan İstanbul'da aralarında 2 senelik meslek yüksekokullarının da bulunduğu toplam 58 vakıf ve devlet üniversitesi yer alıyor. Geçen yıl 670 bin öğrenciyi barındıran mega kentte bu rakamı, yeni senede 700 binin üzerine çıkma ihtimaline dikkat çekiliyor.