Kıtalararası tren projesinde ilk etap seferleri başladı

Önümüzdeki yıllarda Türkiye üzerinden Avrupa'ya uzanması beklenen "Yeni İpek Yolu" hattında tren seferleri başladı.

Kıtalararası tren projesinde ilk etap seferleri başladı

Çağdaş İpek Yolu olarak tanımlanan demiryolu ağının ilk etap seferleri başladı. Çin'in Uygur bölgesinin merkezi olarak kabul edilen Urumçi'den Kazakistan'ın başkenti Astana'ya, başlangıçta haftada bir kez yapılması planlanan seferlerin, Türkiye'yi de içine alan yatırımlarla Avrupa'ya uzanması bekleniyor. Projede merkezi bir rol oynaması beklenen Türkiye'nin önemli bir turizm gelirine kavuşabileceği belirtiliyor

65 ülkeden geçecek
65 ülkeden geçmesi planlanan Yeni İpek Yolu projesi, Çin ile Avrupa arasındaki yük taşımacılığı mesafesinde de önemli bir kısalma vaat adiyo. Bugün 45 güne kadar ulaşabilen yük taşımacılığı yeni proje ile 15 güne kadar inebilecek. 

Kıtalararası hızlı tren projesinde ilk seferler başladı
Başlangıç itibarıyla Uygur Bölgesi'nden Kazakistan'a haftada bir kez sefer yapılacak olan mega projenin önümüzdeki yıllarda Gürcistan üzerinde Türkiye'ye, buradan da Avrupa'ya uzanması bekleniyor. Rusya ve İran gibi ülkelerden de geçmesi hedeflenen ve "Çağdaş İpek Yolu" olarak tanımlanan projenin Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sunması bekleniyor.

Tüp geçitten Avrupa'ya
Projede Türkiye'nin anahtar bir rol oynayacağı vurgulanıyor. Tren seferlerinin Türkiye'den Avrupa yakasına İstanbul'un yeni mega proje ağından yararlanarak geçmesi bekleniyor. Diğer taraftan konaklamalı yolculuklar ve duraklama potansiyeli ile beraber düşünüldüğünde yerel ekonomilerin de olumlu bir biçimde etkileneceği tahmin ediliyor.