Koç Holding'e gayrimenkul dopingi

Bir önceki yılın aynı dönemine göre kârı yüzde 2 civarında gerilemesi beklenen Koç Holding, Velifendi gayrimenkul projesi kapsamında elde edilen 299 milyon TL'lik gelirle yüzde 49 kâr oranını yakaladı

Koç Holding'e gayrimenkul dopingi

Bugün KAP'a gönderilen mali tablo açıklamalarına göre ikinci çeyrek toplam satışları yüzde 3 artışla 16.5 milyar TL'yi bulan Koç Holding, Veliefendi gayrimenkul projesi ile zarar etmekten kurtuldu. Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, tek seferlik gelir dışarıda tutulduğunda, şirketin net kârı bir önceki yılını aynı dönemine göre yüzde 2 civarında geriledi. Holding'in 2013 yılı ikinci çeyrek ne karı 586 milyon TL olarak açıklanmıştı. 

Tek seferlik gayrimenkul geliriyle birlikte ikinci çeyrek net karı yüzde 49 oranındaki artışla 872 milyon TL'ye ulaşan Koç Holding verileriyle ilgili bir değerlendirme yapan İş Yatırım Analisti Mustafe Küçükmeral, "Net kârdaki büyümede şirketin İstanbul Veliefendi gayrimenkul projesinden elde ettiği bir kereye mahsus gelir etkili oldu" şeklinde konuştu.

Faaliyet raporu: 299 milyon işlem kârı
Koç faaliyet raporunda da projede yer alan 226 adet daire ile 14 adet ticari alanın teslim alındığı, teslim alınan birimlerin toplam gerçeğe uygun değerinini 337.8 milyon TL olduğu, teslimi gerçekleşen kısım karşılığında Koç Holding aktifinden çıkış yapılacak arsanın devrinden de 299 milyon TL tutarında vergi öncesi işlem karı elde edildiği yazılmıştı. 

Firma Bilgisi: Koç Holding