Koç Üniversitesi Yayınları'ndan yeni bir kitap

George E. Marcus ve Michael M.J. Fischer tarafından kaleme alınan, “Kültürel Eleştiri Olarak Antropoloji” adlı kitap raflardaki yerini aldı

Koç Üniversitesi Yayınları'ndan yeni bir kitap

8 Nisan 2013 / emlakwebtv
George E. Marcus ve Michael M.J. Fischer tarafından kaleme alınan "Kültürel Eleştiri Olarak Antropoloji: İnsan Bilimlerinde Deneysel Bir An”, dünyada hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönemde toplumsal gerçekliği temsil etme çabalarının merkezindeki antropolojinin durumunu netleştirmeyi amaçlarken, geçmiş antropoloji çalışmalarının tarihsel eleştirisini de yapıyor. Kitap, deneysel etnografya yazım çabaları, imkânları ve sorunları üzerinde duruyor. Marcus ve Fischer’ın artık klasikleşmiş olan bu çalışması, postmodern çağda değişen küresel ve yerel koşullarla etnografların bunlara uyum sağlama yollarının anlaşılması açısından önemini hâlâ koruyor.

Kültürel eleştiri olarak antropoloji:  İnsan bilimlerinde deneysel bir an
George E. Marcus ve Michael M.J. Fischer’ın ilk defa 1986’da yayımlanan bu kitabı, 1980’lerde var olan toplum ve kültür yorumlama tarzlarına yönelik kritik gözden geçirme dalgasının bir parçasıdır. Dünyada hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönemde toplumsal gerçekliği temsil etme çabalarının merkezindeki antropolojinin durumunu netleştirmeyi amaçlayan yazarlar, geçmiş antropoloji çalışmalarının tarihsel eleştirisini yaparken deneysel etnografya yazımı çabalarının imkânları ve sorunları üzerinde duruyor. İnsan bilimlerine konu olan çeşitli tartışmaların analizini yapmak için kültürel antropolojiye başvuran Marcus ve Fischer, antropolojinin geçmişteki başarılarına, karşısında duran sorunlara, gelecekteki yönüne ve diğer araştırma alanları üzerine sunabileceği kavrayışlara yakından bakıyor. Ortaya antropolojinin yanı sıra, toplum bilimleri, sanat, edebiyat ve tarihe yönelik eleştirel yaklaşım arayışındaki araştırmacılar için kışkırtıcı bir eser çıkıyor.

Yazarlar
George E. Marcus, California Üniversitesi, Irvine Antropoloji Bölümünde öğretim üyesidir. Late Editions: Cultural Studies for the End of the Century serisinin editörü ve Cultural Anthropology dergisinin kurucu editörüdür.
Michael M.J. Fischer, MIT’de antropoloji ve bilim ve teknoloji çalışmaları öğretim üyesidir. Anthropological Futures, Emergent Forms of Life and the Anthropological Voice ve Mute Dreams, Blind Owls, and Dispersed Knowledges kitaplarının yazarıdır.