"Konut almanın tam zamanı"

Kentsel Hizmetler Genel Müdürü Cüneyd Dişkaya dolardaki artışın konut yatırımında nasıl prim getireceğini anlattı.

Gayrimenkul sektörüne yepyeni bir ivme kazandıran Kentsel Hizmetler, markalı konut projelerinde inşaatı bitmiş hemen teslim evleri bulup araştırıp özel ödeme koşulları ve cazip fiyatlarla kullanıcılara sunuyor. Değeri yüksek ve yükselmeye devam eden bölgelerde ister yatırım ister oturum amaçlı konutlar evdekifırsat.com aracılığıyla herkese ulaşıyor. Sektörü bu kadar yakından takip eden, tüm projelere ve bölge değerlerine hakim olan Kentsel Hizmetler Genel Müdürü Cüneyd Dişkaya'ya konut yatırımına yönelik merak edilen soruları sorduk. 

"Doların artışı henüz maliyetlere yansımamışken konuta yatırım yapılmalı"
Dolardaki artış en çok inşaat sektörünü etkiler çünkü büyük çoğunlukla ham maddeye ulaşım dolar üzerindendir, ve dolar arttıkça maliyetler doğrudan artar bu da konut fiyatlarına ister istemez yansır. Fakat Cüneyd Dişakaya'ya dolar öyle bir zamanda arttı ki inşaatların neredeyse bitmeye yakın olduğu, markalı projelerinin çoğunun yükseldiği bir dönem. Yani inşaat maliyetlerinin geçmişte hesaplandığı bir dönem olduğundan, henüz dolar artışı bu maliyetlere eklenmedi. Maliyetler eklendikten sonra şu anda konut alanlar ciddi oranda kazanç elde edecekler. Dişkaya "Doların artışı inşaat maliyetlerini etkileyecektir, ama bunlar henüz fiyatlara yansımadı. O yüzden konut alıcıların çopk ciddi alım fırsatları var. Çünkü bu projelerin büyük kısmının maliyet hesapları daha önceden yapılmış, şu andan sonra yapılacak olanlara dolar artış farkı eklenecektir. O yüzden alıcının bu döemde çok ciddi prim yapma fırsatı var" diye konuştu.  

Konut yatırımı yaparken neler dikkate alınmalı?
Konut fiyatları her fırsatta artarken, konut da oturumun yanında bir yatırım aracı olarak hayatlarımızda hızla yerini alıyor. Peki konut yatırımı yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Elimizdeki tüm parayı bağlayacağımız ev nerde, nasıl olmalı? Cüneyd Dişkaya yatırım yapılacak konut yatırımı yaparken birkaç parametreye bakmak gerektiğini belirterek, "Nitelikli bir konut üreticisinden konut almak ciddi anlamda avantaj sağlıyor, ikinci el piyasası ve sitesi iyi yönetilen bir yerden konut almak, bulunduğu lokasyon itibariyle ulaşım akslarına yakın olan konut almak, çevresinde hastane okul olması ve gelişim potansiyeli olan bir bölgeden konut almak, yatırım yapılırken göz önünde bulundurulması gereken etkenler" diye konuştu. 

 

Firma Bilgisi: Kentsel Hizmetler