Konut fiyat artışı beklentisi geriledi

REIDIN Gayrimenkul Fiyat Beklenti Endeksi, önümüzdeki üç aylık dönemde fiyat artış beklentisinin düştüğünü açıkladı

Konut fiyat artışı beklentisi geriledi

Türkiye konut sektörü önümüzdeki üç aya konut fiyatları artış beklentisinde düşüşle girmeye hazırlanıyor. Türkiye İş Bankası Desteği ile REIDIN tarafından hazırlanan Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi'ne göre, 2016 yılının üçüncü çeyrek döneminde, bir önceki döneme kıyasla yüzde 2.71'lik düşüş kaydedildi ve endeks 129.3 olarak ölçüldü.

Fiyat artış beklentisinde gerileme
Endekse ilişkin yapılan açıklamada, gayrimenkul fiyatlarında bir önceki üç aylık döneme kıyasla "önümüzdeki üç aylık dönemde fiyat artış beklentilerinde" düşüş kaydedildiğine vurgu yapıldı. 

Konut fiyat artışı beklentisi geriledi

REIDIN Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne ilişkin bilgilere ulaşmak için tıklayın...

Güven endeksi kısmen iyimser düzeyinde
Diğer taraftan Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan "Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi" değeri de 2016 yılının üçüncü çeyreğinde 121.4 olarak ölçüldü. Bir önceki döneme kıyasla yüzde 1.42'lik artış anlamına gelen verilere göre endeks "Kısmen İyimser" düzeyde yer aldı. 

İyimserlikte baraj puan 100
REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve REIDIN Türkiye Gayrimenkul Fiyat Beklentisi Endeksi, "Balans Metodu" kullanılarak hesaplanıyor. Buna göre Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi değerinin 100'ün üzerine çıkması sektör açısında güvenin olumlu düzeye çıktığını, bu sınırın altına düşmesi ise sektör hakkındaki güvenin olumsuz yönde sürdüğünü gösteriyor.