Konut fiyatlarında artış beklentisi düştü

Türkiye konut sektöründe fiyat hareketliliğindeki durağanlık REIDIN tarafından hazırlanan Güven Endeksi ve Fiyat Beklenti Endeksi'ne yansıdı.

Konut fiyatlarında artış beklentisi düştü

Türkiye konut sektöründe özellikle son dönemde tartışılmakta olan fiyat hareketliliğindeki durağanlık Türkiye İş Bankası Desteği ile hazırlanan REIDIN Endeksleri'ne yansıdı. Yayınlanan veriler, yakın periyotta gayrimenkul fiyatlarındaki artış beklentisinin gerilediğine işaret etti. 

Konut fiyatlarındaki artış beklentisi geriledi

Türkiye İş Bankası'nın desteği ile hazırlanan REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi, Türkiye'de konut fiyatlarının yükselme beklentisinin gerilediğini gösterdi. Yayınlanan verilere göre, önümüzdeki üç aylık dönem içinde gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisi azaldı. 

Fiyat Beklenti Endeksi ve Güven Endeksi'nde düşüş

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi, 2017 yılının 4. çeyrek döneminde bir önceki çeyrek döneme kıyasla yüzde 21 oranında düştü ve 86 puana geriledi. Bu puan Kısmen Kötümser derecesine denk düşerken, REIDIN tarafından hazırlanan bir diğer ölçüm olan REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi Değeri ise geçen çeyrek döneme kıyasla yüzde 12 oranında düştü. Fiyet Beklenti Endeksi, 92 puanla Kısmen Kötümser düzeyde yer aldı. REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi, aynı döneme ilişkin ölçümlerde, geçen çeyrek döneme kıyasla Finans Kurumları ve Bankalar için yüde 11 oranında düşerek 89.9 puanla Kısmen Kötümser düzeyde yer aldı. 2017 yılının 4. çeyrek döneminde Gayrimenkul Danışmanları için de yüzde 30 oranında gerileme kaydedildi ve Kısmen Kötümser düzey 78.4 puan ile belirlendi. Gayrimenkul Değerleme UZmanları için ölçüm yüzde 12 oranında düşüş ve 77.5 ile yine Kısmen Kötümser seviyede konumlandı. Son olarak endeks, gayrimenkul geliştiricileri için yüzde 28 oranında geriledi ve 91.2 puan ile kısmen kötümser olarak ölçüldü. 

Bertrand: Üç aylık döneme ilişkin beklentiler...

2017 yılı 4. çeyrek dönemine ait Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven ve Fiyat Beklenti Endeksi verilerini değerlendiren REIDIN CEO'su Kerim Bertrand, son çeyrek dönem raporlarının son bir yılın ortalaması olarak saptanan 92.6'lık değerin altında kaldığına işaret etti. Bertrand, son çeyrek dönemde Güven Endeksi'nin 86 olarak ölçüldüğünü belirterek:"Endeks değerinin 100’ün üzerinde çıkmasının sektöre duyulan güvenin olumlu olarak değerlendirildiği Güven Endeksi’nde 6.6 puanlık bir gerileme daha söz konusu. Aynı dönem 92 olarak ölçülen Fiyat Beklenti Endeksi ise son bir yılın ortalaması 92.8’in çok az altında kaldı. ‘Kısmen İyimser’den ‘Kısmen Kötümser’e gerileyen Endekslere göre, önümüzdeki üç aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisinin azaldığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. . 

REIDIN Güven Endeksi ve Fiyat Beklenti Endeksi

Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi ile gayrimenkul sektörü bünyesinde faaliyet gösteren  profesyonellerin, Türkiye’deki gayrimenkul sektörüne olan güvenini belirlemeyi ve gayrimenkul fiyatları ile ilgili beklentilerini ortaya koymayı hedefliyor. Yaklaşık 16 bin kişinin katılımıyla oluşturulan çeyrek dönemlere ait anketler Türkiye’de gayrimenkul sektöründe rol alan oyuncuları kapsayan bir örneklem grubuna uygulanıyor.