Konut fiyatlarını arsa rantı vuruyor

İMSAD Türkiye'nin 2016 yılındaki ilk gündem buluşmalarında konuşan Başkan Hinginar, konut fiyatlarındaki artışın inşaat malzemelerinden değil, arsa rantından kaynaklandığını söyledi

Konut fiyatlarını arsa rantı vuruyor

İMSAD Türkiye'nin bugün gerçekleşen 2016 yılının ilk Gündem Buluşmaları'nda konuşan Başkan Fethi Hinginar konut fiyatlarındaki artışın arsa rantından kaynaklandığını söyledi. Hinginar, konut fiyat artışlarının inşaat malzemeleri fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmadığını vurgulayarak: "Konuttaki artışlar inşaat malzemelerinin fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmıyor. 2015'te inşaat malzemelerinin fiyatları yüzde 5,9 arttı. Enflasyon oranı ise yüzde 8,8. Yani enflasyonun gerisinde artmış fiyatlar. Konut ücretlerindeki yükseliş ise bu rakamın oldukça ilerisinde. Buradaki artışın sebebi arsa rantları ve bir anlamda dövize endeksli satışlar..." dedi.

Yeni hedef diye sunulan Afrika'ya geç kaldık
Hinginar, medya tarafından, Rusya krizi sonrasında Türkiye müteahhitlik sektörünün yeni hedefleri arasında gösterilen Afrika'ya inşaat malzemeleri sektörü olarak geç kaldıklarını da belirterek, 2015 yılında gerçekleştirilen 17 milyar dolarlık ihracatın düşüş anlamına geldiğini söyledi. Daha önceki sene rakamlarının 21-22 milyar dolar düzeyinde olduğunu, bu düşüşün nedeninin de komşu ülkelerdeki karışıklık olduğunun altını çizen Hinginar:

"Afrika için çalışmalar yaptık. İran'da ambargonun kalkmasıyla ülkemiz adına ciddi potansiyel oluşmaya başlıyor. İsrail ile ilişkilerin normalleşmeye başlaması da bizim için başka bir fırsat olacaktır. Rusya'da yumuşama belirtileri var ancak kısa vadede ne kadar etkili olur bir şey söylemek için erken” dedi. 

 

Konut fiyatlarını arsa rantı vuruyor

 

Özel sektör inşaatları geriledi
Kamu inşaat harcamalarının etkisi dışarıda bırakıldığında özel sektör inşaat harcamalarının yıl genelinde eksi yönde büyüme gösterdiğini de söyleyen Hinginar, son çeyrekte yaşanan 1.5'lik büyüme eğiliminin önemli olduğunu da vurguladı.