Konut kdv indirimi ne zamana kadar sürecek?

Konutta 150 metrekare dairelerde uygulanan yüzde 18 kdv oranı dün resmi gazetede yayınlanan kararla yüzde 8'e indi. Konutta kdv indirimi ne zamana kadar sürecek?

Mart 2017’ye kadar yapılacak konut alımlarında yüzde 18 olan konut kdv indirimi yüzde 8’e düşürüldü. Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile birlikte 31 Mart 2017 tarihine kadar konut teslimlerinde uygulanan KDV, yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi. Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar'da yapılan değişikliğin Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması ile konutta kdv indirimi başladı. Düzenlemeye göre 150 metrekareden büyük olan konutların vergisi yüzde 8 oldu.

En çok İstanbul etkilenecek
Dün resmi gazetede yayınlanan kararla 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda kdv oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşerken, yüzde 8 ve yüzde 1 olarak uygulanan kdv oranlarında bir değişiklik olmayacak. Getirilen karardan en çok etkilenecek il ise İstanbul olacak. Ardından da İzmir ve Ankara konut kdv indiriminden en çok yararlanacak iller arasında bulunuyor. Gayrimenkul sektörü temsilcileri de düzenlemeyi konut satışları açısından olumlu değerlendirerek, 500 bin liralık bir daireden 50 bin lira kar elde edilecek şeklinde örneklendirdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karar: 

"Madde 1- 24/2/2017 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın geçici 1 inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Geçici Madde 2 - (1) Bu Kararın 1 inci maddesinin birinci fırkasının (a) bendinde belirtilen vergi oranına tabi konutların, 31/3/2017 tarihine kadar (bu tarih dahil) teslimlerinde aynı fırkanın (c) bendinde belirtilen vergi uygulanır"