Konut kredi faizlerinde yüzde 1 umudu

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yakın bir süreçte konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1'in altına düşmesini beklediklerini söyledi

Konut kredi faizlerinde yüzde 1 umudu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından dün alınan faiz indirimi kararı, konut sektöründe faaliyetlerini sürdüren firmaları "bir başlangıç parametresi" olarak bir hayli heyecanlandırdı. Kuşkusuz temel beklenti, konut kredi faizlerinin kademeli olarak yüzde 0.70'ler düzeyine çekilmesi... Ancak bu ideal düzeye kısa sürede ulaşılamayacağının farkında olan sektör temsilcileri realist bir kademeli düşüş beklentisi içine girdi. Hedef ilk aşamada yüzde 1 ve altı olarak gözüküyor.

Murat Kurum: "Piyasa yüzde 1'in altına çekecektir"
T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdüren Emlak Konut GYO'nun Genel Müdürü Murat Kurum da, faiz indirim kararının kademeli olarak yansımalarının izlenebileceği kanaatini aktardı. Kurum, sektör beklentilerinin faiz indirimi yönünde oluduğunu ancak faizlerin dünden bugüne bir anda inip çıkma ihtimalinin bulunmadığını söyledi ve nihai kararın faiz indirimi sonrasında piyasa tarafından verileceğine dikkat çekti. Kurum:

"Bu faiz indikten sonra da süreç içerisinde piyasa zaten faizi ortalama olarak 1'in altına çekecektir diye düşünüyoruz. İlerleyen süreçte bu daha da azalabilir veya artabilir. Ama bütün piyasayı da faiz inecek diye bir beklentiye sokarsak bu yanlış bir boyuta gider. Burada hassas olmak lazım. Ancak ben yakın vadede konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1'in altına ineceğini düşünüyorum." dedi.

 

Konut kredi faizlerinde yüzde 1 umudu

 

Hükümetin eleştirileri sürüyor
Sektör temsilcilerinin temkinli yaklaşımına rağmen, Hükümet kanadından Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirimi kararının "beklentileri" karşılamadığı yönündeki eleştiriler de yükselmeye devam ediyor. Dün ekonomi Bakanı Elitaş tarafından yapılan "yatırıma yönlendirme açısından heyecansız" olarak nitelenen Merkez Bankası kararı, bugün de Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından eleştirildi. Yılmaz, TCMB'nin temel görevinin enflasyonla mücadele olduğunu ancak büyümeyi de ihmal etmemesi gerektiğini vurgulayarak: "Kalkınma Bakanlığı olarak beklentimiz, faizlerin çok daha aşağı düzeylere gelmesidir..." dedi.