Konut kredisi başvurularında dev sıçrama

Bankaların konut kredi oranlarını yüzde 1'in altına çekme hamlesinin ardından, başvurularda büyük bir artış kaydedildi. Uzmanlar, son bir haftada başvuruların 5 kat düzeyinde sıçrama yaşadığını vurguladı

Konut kredisi başvurularında dev sıçrama

Bankaların, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına çekme hamlesi başvurularda önemli oranda sıçramaya neden oldu. Uzmanlar son bir haftada konut kredisi başvuru oranlarının 5 kat düzeyinde artış kaydettiğini belirtti.

Konut kredisi başvurularında artış
Faiz indirimiyle birlikte konut kredisi başvurularında ciddi bir artış yaşandığı bilgisini veren Enuygun.com Kredi Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, uzun süredir faiz indirimi bekleyen konut alıcılarının hızlı bir biçimde talepte bulunmaya başladığını söyedi. 

Konut kredisi başvurularında dev sıçrama

Faiz düşüşüyle birlikte tüketici ne kazandı?
Hacıbayramoğlu, özellikle yüksek tutarlı kredi çekenlerin faiz indirimiyle birlikte aylık taksitlerde ve toplam geri ödemelerde önemli bir avantaja sahip olduklarını da vurgulayarak:

"120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri bundan 1 hafta öncesine göre yaklaşık 130 TL kadar düştü. Toplam geri ödemelerde de yaklaşık 16.000 TL’lik bir kazanç söz konusu. Örneğin 200.000 TL kredi kullanırsanız fark yaklaşık 32.000 TL’ye çıkıyor. Eğer 60 ay vadeli kredi kullanırsanız da faiz oranları %0,90’a kadar geriliyor" şeklinde konuştu. 

Hacıbayramoğlu, diğer taraftan, banlakaların önümüzdeki haftalarda bir miktar daha düşüş yapabileceği yönündeki beklentilere de dikkat çekti.