Konut kredisi dosya masrafı iadesi nasıl alınır?

Konut kredisi kullanırken, bankanın sizden aldığı dosya masrafını geri alabileceğinizi biliyor muydunuz? ‘Konut kredisi dosya masrafı iadesi nasıl alınır’ hususunda merak ettikleriniz haberimizde yer alıyor.

Konut kredisi dosya masrafı iadesi nasıl alınır?

Bankaların kredi kullanımında tüketiciden aldığı dosya masraflarına ilişkin, Yagıtay 13. Dairesi emsal niteliğinde bir karara imza atmıştı. Karara göre, Tüketici Kanunu'ndan kaynaklanan 3 yıllık zamanaşımı değil, bunun yerine Borçlar Kanunu'nda yer alan 10 yıllık zamanaşımı süresi uygulanacaktı. 10 yıl önceye kadar kullanılan kredilerin dosya masrafları da tüketicilere iade edilecekti.

Peki bu karar ışığında, konut kredisi dosya masraflarınızın iadesini nasıl alacaksınız? Tüketici Hakem Heyeti'nin verdiği karara tarafların 15 günlük itiraz süresi var. İtiraz durumunda tüketici mahkemesine dava açılması gerekiyor. Görülecek olan dava, Yargıtay kararları ışığında hukuka uygun bir şekilde sonuçlanıyor. Hakem heyetinin kararları tıpkı mahkeme ilamı gibi icraya konulabilir ve mahkemeye yapılan itiraz kararın icrasına da engel değildir.

Mahkeme, tüketici lehine karar verdiğinde alınan dosya masrafı dava tarihinden veyahut daha öncesinde ihtarname ile talep edilmiş ise temerrüt tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte tüketiciye iade ediliyor.