Konut kredisi kullanırken konut sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Kredi alacaklar dikkat! Konut kredisi kullanırken konut sigortası yaptırmak zorunlu mu değil mi, açıklıyoruz.

Konut kredisi kullanırken konut sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Konut kredisi alacakların sigortalar hususunda bilgilenmesi şart. Aksi takdirde kredi kullanacağınız bankalar, kanunen zorunlu olmayan bir sigorta türünü zorunluymuş gibi göstererek, kredi alabilmeniz için bunun şart olduğunu söyleyebilirler. Bu sigorta türlerinden biri de, konut sigortasıdır. Peki kanunen konut kredisi kullanırken konut sigortası yaptırmak zorunlu mu?

31 Mayıs 2007 tarihinde 26538 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Konut Finansmanı Kuruluşlarınca Verilecek Sözleşme Öncesi Bilgi Formu Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında yer alan hükümlere göre, konut kredisi kullanırken konut sigortası yaptırmak zorunlu değil. Yani tamamiyle kişinin isteğine bağlı. Ayrıca Yönetmelik hükümlerine göre, tüketiciye verilecek sözleşme öncesi bilgi formunda sigortanın zorunlu olmadığının belirtilmesi gerekiyor. Bu ibarenin bilgi formunun ön yüzünde yer alacak şekilde en az on altı punto ve koyu siyah harflerle, hayat sigortası, konut sigortası gibi yapılması isteğe bağlı sigortaların yaptırılmasının zorunlu olmadığına dair şeklinde olması gerekiyor.

Konut sigortasının önemi..

Konut sigortasının zorunlu olmadığını açıkladıktan sonra gelelim bu sigortanın önemine. Konut sigortası, satın alınacak konutu deprem, sel gibi doğal afet veya hırsızlık, yangın gibi nedenlerden ötürü oluşabilecek hasarlara karşı teminat altına alıyor. Tabii yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sigortayı yaptırmak kişinin isteğine bağlı. Eğer konut sigortasını yaptırmaya karar verdiyseniz, kredi kullanacağınız banka dışında bir kurumdan da bu sigortayı yaptırmanız mümkün.