Konut projeleri "iyi" planlamaların ürünü

Akademetre Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Zeytin konut projelerinin ardında büyük çapta planlamaların bulunduğunu söyledi

Konut projeleri

Geçtiğimiz son birkaç sene içerisinde gayrimenkul firmalarının araştırma sektörüne ilişkin yaklaşımlarının değiştiğini fark ettiklerini belirten Akademetre Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim ZeytinB

'Gayrimenkul projeleri, yüksek maliyetler ve emlak pazarındaki yoğun rekabet sebebiyle iyi planlanması gereken çok ciddi yatırımlardır. Bu yüzden artık gayrimenkul sektöründeki büyük firmalar araştırma yaptırmadan hareket etmeme noktasına geldiler. Önümüzdeki yıllarda araştırma hassasiyetinin özellikle markalı konut projelerinde daha da artacağını ve yaygınlaşacağını düşünüyorum' dedi.

Konut sektörü, araştırma sektörünü besledi
Markalı konut yatırımlarının hızlanması ile araştırma sektörünün de hareketlendiğini söyleyen Zeytin; 'Bugüne kadar inşaat sektörüne yönelik pek çok araştırma yaptık. Yaptığımız araştırmalardaki bazı veriler, özellikle son yıllarda markanın, konseptin, lokasyonun fiyata etkisini ortaya koydu. Konseptin fiyata etkisine baktığımızda; sosyal alanların etkisinin büyük olduğu göze çarpıyor. Baz fiyatı 100,0 olan bir konutu düşünürsek, projedeki sosyal alanların hedef kitlenin ödeyebileceği fiyatı 184,7 yapabiliyor, yani başka bir deyişle sosyal alanlar, fiyatı % 84,7 oranında artırıyor. Eğer projede bir AVM var ise, AVM'nin fiyata etkisi % 38,4 olurken, sağlık hizmetlerinin etkisi de bir AVM kadar katma değer sağlıyor. ' ifadelerini kullandı. 

Ulaşım imkanları fiyatları etkiliyor
Lokasyonun proje fiyatı üzerindeki etkilerine de değinen Zeytin: ' projenin toplu taşımaya yakın olması fiyata en çok etki eden unsur olarak karşımıza çıkıyor; toplu taşımaya yakınlık, hedef kitle nezdinde konut fiyatlarını % 14,1 artırıyor. Merkezde yapılacak bir konut projesi olması durumunda fiyat % 12,3 olurken, ilçede yapılacak bir konut projesi olması durumunda ise bu oranın % 11,7 arttığı görülüyor' dedi. 

Zeytin, markanın fiyata olan etkisini ise yüzde 15 olarak açıkladı.