Konut satışlarında beklenmedik düşüş: Rakamlar ve nedenler

İkinci Güç Birliği kampanyası ile 2017'nin ilk aylarında güçlü bir performans sergileyen konut sektörü Şubat ayında beklenmedik bir düşüş yaşadı. TÜİK verilerine göre konut satışı 2016 Şubat ayına kıyasla yüzde 0.2 oranında düştü

Konut satışlarında beklenmedik düşüş: Rakamlar ve nedenler

Türkiye konut sektörü, Şubat ayında şok bir düşüş yaşadı. Emlak Konut ve GYODER öncülüğünde başlatılan "İkinci Güç Birliği" kampanyasının gücüylü 2017 yılının ilk aylarında güçlü bir performans sergileyen sektör, 2016 Şubat ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0.2 oranında düştü. Şubat ayında ülke genelinde satılan konut sayısı 101 bin 468 adet oldu. Konut satışlarında ilk sırada yer alan üç kent ve rakamlar şöyle:

İstanbul: Yüzde yüzde 17.5 pay ve 17 bin 783 adet konut satışı

Ankara: Yüzde 11.1 pay ve 11 bin 274 adet konut satışı

İzmir: Yüzde 6.2 pay ve 6 bin 290 adet konut satışı

İpotekli satışlardaki artış sürüyor

Diğer taraftan konut satışları açısından kritik bir önem taşıyan "ipotekli konut satışları" kategorisindeki olumlu ivme sürdür. Türkiye İstatistik Kurumu-TÜİK tarafından yayınlanan Şubat ayı konut satış istatistiklerine göre satışı gerçekleştirilen ipotekli konut satış adedi, 38 bin 676 adet oldu. İpotekli satışların toplam satışlar içindeki payı yüzde 38.1 oldu.

Birinci el konut satışı düştü

Konut satışlarındaki toplam düşüşün en önemli nedeni ise birinci el konut" satışındaki gerileme oldu. TÜİK verilerine göre bu kategoride son bir yılda yüzde 4.6 oranında düşüş kaydedildi. Şubat ayında satışı gerçekleştirilen birinci el konut satış adedi 45 bin 215'te kaldı.