Konut satışlarındaki düşüş güven verici

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik konut satışındaki düşüşün risk algısının azalmaya başladığının göstergesi olduğunu söyledi

Konut satışlarındaki düşüş güven verici

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik konut satışındaki düşüşün risk algısının azalmaya başladığının göstergesi olduğunu belirterek: 'Bu sektör için tehlike değil, dengelenme dönemi. Bir dönem herkes tekstilciydi ama yaşanan bir krizle sektöre sonradan girenler battı, asıl oyuncular öne çıktı...' dedi. 

Gerçek oyuncularla maceracılar ayırt edilecek
Sektörde yaşanan son gelişmelerin, maceracılarla gerçek oyuncuların ayırt edileceği bir dönem karakteristiği arz ettiğini söyleyen Ömer Faruk Çelik, '1 koyar 3 alırım! diyenlerin değil gerçek rakamlarla çalışanların uzun ömürlü olacağını iddia etti.  Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon müteahhitlik hizmeti veren, inşaat firması bulunduğunu belirten Çelik, bu firmaların büyük çoğunluğunun sürekli ve projesyonel kurumlar olmadığının altını çizdi. KONUTDER'in araştırmasının her yıl 200 ve üzerinde konut yapan firma sayısının 250 olduğunu ortaya koyduğunu belirten Çelik: 'Piyasa aynı koşullarla devam ederse birkaç yıl sonra arzda bir birikme olur. Bu durumda ucuz ev satma zorunda kalan firmalar da batar.' şeklinde konuştu.