Konut satışlarındaki düşüş ne zaman bitecek?

Maslak Mashattan’da ara verdikleri bitmiş konut satışına yeniden başladıklarını söyleyen Ömer Faruk Çelik, konut satışlarında yaşanan düşüşün öngörülen bir ‘düzeltme süreci’ olduğunu ve 2015’ten itibaren bu durumun normale döneceğini belirtti

Konut satışlarındaki düşüş ne zaman bitecek?

Haber: Elif Akın
Bitmiş ev satışına uzmanlık getiren yeni bir iş modeli geliştiren EYG Grup, bu kapsamda Maslak Mashattan’dan satın aldığı konutların satışına yeniden başladı. Projeden aldıkları 80 dairenin 45 tanesini teslim aldıklarını, bunların da yüzde 55’e yakınını sattıklarını belirten EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, geçtiğimiz Mayıs ayında yaşanan Soma faciası nedeniyle satışlara ara verdiklerini söyledi.

“Bugün itibarıyla satışlarımıza yeniden başladık” diyen Çelik, yılın ilk 7 ayında konut satışlarında yaşanan düşüşün normal bir düzeltme olduğunu belirtti. Çelik, şöyle konuştu: “Hiçbir sektör ya da enstrüman sürekli yükselerek devam etmez. Bazen düzeltmeler yapıp, biraz geri çekilip orayı temel oluşturup ondan sonra tekrar yoluna devam etmesi lazım. Bu yıl o geri çekilmenin ve düzeltmenin yaşanacağı yıl. Bunu geçen yıl da söylemiştik. Önümüzdeki yıldan itibaren temel burası olacak, sektör düzeltme yapmış olacak. Sektör 2015’ten itibaren yeni trendine başlayacaktır.”